Merkez Bankası politika faizini % 24'e yükseltti

Merkez Bankası (TCMB) Eylül ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faizini beklentilerin üst bandında 625 baz puan artırarak yüzde 17.75'ten yüzde 24'e yükseltti.


Karar öncesi 6.4450 seviyesinde olan dolar/TL, 6.01'e kadar geriledikten sonra saat 1411'de 6.1450 seviyesinde bulunuyordu. 

TCMB açıklamasında fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edeceğini ve enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruşun kararlılıkla sürdürüleceğini belirtti. Açıklamada, "Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları, para politikası kararlarının gecikmeli etkileri, maliye politikasının dengelenme sürecine vereceği katkı ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlardaki gelişmeler 
yakından izlenerek ihtiyaç duyulması halinde ilave parasal sıkılaştırma yapılabilecektir denildi. 

Son enflasyon verisinin ardından yaptığı açıklamada faiz artırım sinyali veren Merkez Bankası'nın (TCMB) Eylül ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında politika faizi olan bir hafta vadeli repo faizini 200 ile 725 baz puan arasında değişen bir oranda artırması bekleniyordu. (Reuters)

Kategoriler

Genel Güncel