Charles Aznavour için Paris'te tören

1 Ekim Pazartesi günü Fransa'nın güneyindeki Alpilles'deki evinde 94 yaşında hayatını kaybeden Fransız-Ermeni şarkıcı Charles Aznavour için Fransa'nın başkenti Paris'te cenaze töreni düzenlendi.

Tören, Fransa'da devlet törenlerinin düzenlendiği Les Invalides Askeri Müzesi'nin avlusunda gerçekleşti.. Aznavour'un Fransız bayrağına sarılı naaşı avluya askerler eşliğinde getirilirken, önce Ermenistan'ın, ardından da Fransa'nın milli marşları çalındı. Cenaze töreninin ev sahipliğini, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron yaptı.

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan da Aznavour için düzenlenen resmi törende hazır bulundu.

Fransa'nın eski cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ve eşi Carla Bruni'nin yanı sıra Macron'un selefi François Hollande da katılımcılar arasındaydı. Ünlü oyuncu Jean-Paul Belmondo, eski Fransız milli takımı oyuncusu Youri Djorkaeff gibi isimler de törene katıldı.

Paşinyan törende Aznavour'un gönderdiği son mektubu okudu. Aznavour mektupta sağlığına kavuşur kavuşmaz "Yeni ve İyimser Ermenistan'ı" ziyaret etme sözü veriyordu. 

Paşinyan törende Ermeni halkının Aznavour'u ve soykırımdan kurtulanları kabul ettiği için Fransa halkına minnettarlığını dile getirdi. 

(Jean-Paul Belmondo törende)

Macron törende yaptığı konuşmada "Onun sözleri kalbimize işledi. Şarkıları tüm Fransız erkekleri ve kadınları tarafından bilinir" dedi. Macron "Tarihin trajedisini biliyordu ama umuda da bağlıydı. Sesini çıkaramayanlara ses verdi" diye konuştu. 

Törene Ermenistan cumhurbaşkanı Armen Sarkisyan ve Ermeni din adamları da katıldı.

Tören Aznavour'un bilinen şarkılarından "Emmenez-Moi"nın icrasıyla son buldu.

Aznavour'un naaşı Paris'in batısında aile mezarlığı olan Montfort-l'Amaury'ye defnedilecek.