“Kırmızı köpek uluyor”

Herand Markarian’ın yazdığı ve Kevin Thompson’ın yönettiği The Silence Mayıs ayında Broadway’de gösterilmesinin ardından konusu 1915 olan bir oyun daha Broadway’de sahnelenecek. Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayan Ermeni toplumunun kültürel faaliyetlerle 1915’i gündeme getirme amacıyla bu kez “Kırmızı Köpek Uluyor” isimli tiyatro oyununu Broadway’e taşıyacak.

Oyunda 1915’te Osmanlı coğrafyasında yaşanılan olaylar konu ediliyor.

New York’ta 5 Eylül ile 14 Ekim tarihleri arasında “New York Theatre Workshop” isimli “Off Broadway” diye tabir edilen tiyatro salonunda sahnelenecek oyunun biletleri satışa çıktı.

Alexander Dinelaris tarafından kaleme alınan ve Ken Rus Schmoll yönetiminde sahneye konulan oyun, Michael Kiriakos isimli bir gencin ailesinin hiç bilmediği tarihi gerçekler ile yüzleşmesini konu ediniyor.

Kiriakos, babasının ölümünün ardından, bir kutu içinde saklı tutulan mektuplardan yola çıkarak geçmişini araştırıyor ve aslında ailesinin sandığı gibi Rum değil Osmanlı Ermenileri’ne dayanan bir geçmişi olduğunu ve birçok Ermeni aile gibi kendi ailesinin de Türkler tarafından yüzyılın başında şiddete maruz kalarak soykırıma uğradığını öğreniyor.

“Kırmızı Köpek Uluyor” isimli oyunun Kahramanı Michael Kiriakos, ailesi ile ilgili ortaya çıkan bu gerçek karşısında hayatta daha da güçlü olmanın mücadelesini veriyor.

Kategoriler

Güncel Diaspora