Avrupa Süryaniler Birliği'nden Tuma Çelik'e yapılan saldırdıya kınama

HDP vekili Tuma Çelik'in TBMM'de şiddete maruz kalması üzerine Avrupa Süryaniler Birliği'nden açıklama geldi

Geçtiğimiz günlerde TBMM’deki grup toplantıları sonrasında geçiş koridorlarının kapatılması üzerine çıkan tartışmada AKP Trabzon Milletvekili Salih Cora'nın, HDP Mardin Milletvekili ve Avrupa Süryaniler Birliği Türkiye Sorumlusu Tuma Çelik’e yumruk attığı görüntüler medyaya yansımıştı


Avrupa Süryaniler Birliği'nden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"HDP grup toplantısı çıkışı esnasında ve kapatılan koridorlarda yaşanan gerginlikte, HDP Milletvekili ve kurumumuzun Türkiye Sorumlusu TUMA Çelik saldırıya uğramıştır. Daha önce de, milletvekili arkadaşımız Tuma Çelik sözlü saldırıların hedefi olmuştu. Sayın Tuma Çelik özelinde yaşanan bu saldırı hem HDP’ye hem de HDP seçmenine yapılmış saygısız bir şiddettir.
Yaklaşan yerel seçimler, hükümet ve AKP üyelerinin artan saldırganlıkları ve kullandıkları ayrıştırıcı ve ötekileştirici dil her geçen gün kendini daha fazla göstermekte ve siyaset alanının da şiddet sarmalına girmesine neden olmaktadır. Toplumda var olan ve farklı kesimler tarafından yaşanan şiddet, kavga hali ve tahammülsüzlük her zaman olduğu gibi yerini korumakta ve siyaset alanı da buna dahil olmaktadır.Bu anlamda, arkadaşımız ve vekilimiz sayın Tuma Çelik’e yapılan saldırı kınıyor, her halükarda yanında olduğumuzu ve desteğimizin artarak devam edeceğini kamuoyu ile paylaşmak istiyoruz."

Kategoriler

Güncel