Reuters: Albayrak Washington'da yatırımcıları ikna edemedi

Reuters ajansının haberine göre Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, dün Washington'da yabancı yatırımcılara ekonomik reform planı hakkında ikna edici pek ayrıntı sunamazken, yatırımcıları da Türk varlıkları konusunda heyecanlandıramadı.

Albayrak, dört kaynağın verdiği bilgiye göre Washington'da bir otelde düzenlenen toplantıda Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Çetinkaya ile birlikte 400'e yakın yatırımcıya Çarşamba günü İstanbul'da açıkladığı 2019 ekonomik reform paketinin genel hatlarını anlattı. 

Albayrak ve Çetinkaya, ekonominin içinde bulunduğu resesyondan toparlanacağına dair iyimser ifadeler kullanırken, adının açıklanmasını istemeyen kaynaklar bu ifadelerin yatırımcılarında karşılık bulmadığını belirtti. 

Bir yatırımcı, Albayrak'ın enflasyonda son aylarda görülen gerilemeye ve cari açıkta iyileşmeye dikkat çekerek Türkiye'nin kur krizinden toparlanmaya çalıştığı Ekim ayına kıyasla çok daha iyi durumda olduğunu belirttiğini ifade etti. 

IMF ve Dünya Bankası'nın bahar toplantıları öncesinde JPMorgan tarafından düzenlenen toplantıya katılan bir yatırımcı, "Kimseyi ikna edebildiğini düşünmüyorum, pek iyi gitmedi" dedi. 

Albayrak IMF-Dünya Bankası toplantılarına katılmak için ABD'ye gitmeden önce kamu bankalarına 28 milyar lira sermaye yardımı yapılacağını ve geri dönmeyen kredi oranı yüksek olan enerji ile inşaat kredilerinin bilanço dışına taşınarak bankaların rahatlatılmasını sağlayacaklarını söylemişti. 

Ancak analistler uzun süredir beklenen reform paketini, yüksek enflasyon ve kur kırılganlığını nedeniyle zorlanan ekonomiyi canlandıracak uzun vadeli taahhütler içermediği için eleştirdi. 

Toplantının ardından Reuters'a bilgi veren diğer bir yatırımcı, "Kimsenin Türkiye hakkındaki fikirlerinin değiştiğini veya düne kıyasla daha umutlu olduğunu düşünmüyorum" dedi. 

Toplantıya katılan üçüncü bir yatırımcı ise, "Yatırımcılar arasında yaygın kanı Türkiye'nin kredibilitesini tekrar kazanması için daha fazla şeyin yapılması gerektiğiydi, bu kanıyı değiştirecek pek bir şey olmadı" dedi. 

Öte yandan Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın Çarşamba günü açıkladığı 2019 yılı reform programının sınırlı içerik ve detay sunduğunu ve yapısal sorunların devam ettiğini belirtti. 

Bu arada İstanbul'da seçim sonuçlarına ilişkin belirsizliğin halen devam etmesi, S-400 konusunun Türkiye-ABD ilişkilerinde gerginlik yaratıyor olması ve açıklanan reform paketinin fazla detay içermemesi gibi unsurların etkisiyle bir süredir TL'de negatif ayrışma devam ediyor. Dolar/TL bu sabah 5.79'a kadar yükseldi. (Reuters)