Maltepe'de sayım 6 kurulla devam edecek

İstanbul Maltepe'de dün 22.30'da ara verilen oy sayımına bu sabah yeniden başlandı. Saat 12.00 itibarıyla 101 sandık kaldı. Sandık kurulu sayısının da 2'den 6'ya çıkarılmasına karar verildi. Sayıma öğleden sonra 6 kurulla devam edilecek.

İstanbul Maltepe'de dün akşam saatlerinde ara verilen oy sayımı devam ediyor. YSK, dün Maltepe ilçe seçim kurullarının, tüm oy sayımlarının iptali yönündeki kararını kaldırmıştı.

Bu kararın ardından 1089 sandıkta başlayan oy sayımına dün saat 22.30'da ara verildi.

Sayıma saat 09.30'da yeniden başlandı. Saat 11.00 itibarıyla sandıkların 988'i sayıldı. 101 sandıktaki sayım ise devam ediyor. Kendisine verilen yetki üzerine Maltepe İlçe Seçim Kurulu, sayım yapan kurul sayısının 2'den 6'ya çıkarılmasına karar verdi. Öğle arasının ardından sayıma 6 kurulla devam edilecek.

CHP, İstanbul Maltepe 1. ve 2. ilçe seçim kurullarının, bugüne kadar terminallerde yapılan tüm sayımların iptali yönündeki kararına itiraz etmişti. İtirazı değerlendiren YSK, Maltepe'de 400 sandığın yeniden sayılma kararını durdurmuştu.

Maltepe'de kurul sayısının 12'ye çıkarılması durumunda sayımın bugün tamamlanabileceği belirtiliyor. İki kurulla devam edilmesi durumunda ise sayım işlemlerinin birkaç gün daha sürmesi bekleniyordu.

YSK, ilçe seçim kurulunca sayımın hızlı bir şekilde bitirilmesi gerektiği yönünde bir karar almıştı. (NTV)

Kategoriler

Güncel