Paylan'dan soru önergesi: Divan-ı Harb-i Örfi zabıtları nerede?

HDP Milletvekili Garo Paylan İttihat Terakki yöneticilerinin Ermenilere karşı işlenen suçlar için yargılandığı mahkeme zabıtlarının hangi arşivlerde bulunduğunu sordu.

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın yanıtlaması talebiyle TBMM'ye bir bir soru önergesi gönderdi. Paylan önergeye dair yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ermeni halkının büyük felaketinin 104. yıldönümü olan, 24 Nisan 2019 günü yaptığı konuşmada, 'Amacı hakikati bulmak olan herkese arşivlerimizin kapıları sonuna kadar açıktır. Bizim gizlimiz yok' diyerek, devlet arşivlerinin her araştırmacıya açık olduğunu vurgulamıştır. Öte yandan araştırmacılar; 1919-1922 yılları arasında, Ermenilere karşı işlenen insanlık suçlarının faillerinin yargılandığı Divan-ı Harb-i Örfî mahkeme zabıtlarının devlet arşivlerinde bulunmadığını, yahut belgelerin ulaşılabilir olmadığını iddia etmektedirler" 

Paylan'ın hazırladığı soru önergesi şöyle: 

"Araştırmacılar bugüne kadar, Divan-ı Harb-i Örfî mahkeme zabıtlarının ancak bir kısmına, zamanın günlük basınında ve resmi gazetede yer alan kopyalarına ulaşabilmiştir. 
Bu bağlamda,
1. Divan-ı Harb-i Örfî mahkemelerinin zabıtları devlet arşivlerinde bulunmamakta mıdır?
2. Söz konusu mahkeme zabıtları ilk kez ne zaman arşivlere girmiştir? Zabıtların kayıtları en son ne zaman ve hangi arşiv envanterinde tutulmuştur?
3. Eğer bu zabıtların asıllarının olmadığı veya ulaşılabilir olmadığı iddiaları gerçeği yansıtmıyorsa, zabıtlar şu an nerede, hangi arşivde tutulmaktadır?
4. “Hakikate erişmek isteyen” araştırmacılar bu zabıtlara hangi yollarla ulaşabilecektir?"