Pokrig’den masal festivali

Ermenice masal sitesi Pokrig.org kuruluşunun beşinci yıldönümü vesilesiyle ‘Masal Günü’ düzenliyor.

Bu yıl ikincisi yapılacak olan etkinlik, Ermenice edebiyatın önemli isimlerinden Hovhannes Tumanyan’ın ölümünün 150. yılına ithaf ediliyor. 15 Mayıs Çarşamba günü Şişli Cemil Candaş Kent Kültür Merkezi’nde yapılacak ve 13.00’te başlayacak olan etkinlikte öğrenciler Muş’tan, 1915 sonrasına ait masallar seslendirecek. Öğrencilerin yanı sıra Takuhi Tovmasyan Zaman ‘Nurezni, Sular Kralının Kızı’, Sosi Cindoyan ‘İncili Gömlek’, Boğos Çalgıcıoğlu ‘Ne Gelirse Kaynanadan Gelir’, Talin Çortan Garipgün ‘Vay Nono, Ah Tono’, Bercuhi Berberyan da ‘Büyülü Şapka’ masallarını seslendirecek. Sunuculuğunu Boğos Çalgıcıoğlu’nun yapacağı etkinlikte Ari Hergel ve Lara Narin bir dinleti sunacak. 

Pokrig.org'dan yapılan açıklamada

"Hekyetadon için beş ayrı Muş masalı seçtik. Bu masalları ve bunlar gibi yüzlercesini yaklaşık 100 yıl önce, kendisi de Muşlu olan ve Pense lakabıyla tanınan folklor araştırmacısı Sahag Movsisyan derlemiş. Movsisyan bunları Muş kökenli hikâye anlatıcılarından dinlemiş ve el yazısıyla kaydetmiş. 1960’lı yılların sonunda Yerevan Folklor Araştırmaları Enstitüsü, Halk Masalları başlıklı bir antolojide Movsisyan’ın derlediği masalların önemli bir bölümünü yayınlamış. Ancak o tarihlerde, yerinden yurdundan kopmuş, genç nesilden artık neredeyse kimsenin konuşamadığı, anlayamadığı Muş lehçesiyle anlatılan bu masallar derin bir sessizliğe gömülmüş.
Pokrig ekibi aylarca bu masalların üzerinde çalıştı. Masallar önce Batı Ermenicesi’ne çevrildi, ardından karakterlere ve olay örgüsüne dokunulmadan yoğun bir editoryal çalışma gerçekleştirildi.
100 yıldır neredeyse kimsenin anlatmadığı ve kimsenin dinlemediği bu masalları ilk kez Pokrig Hekyatadon’a katılan çocuklar dinleyecek. Bakalım sevecekler mi, yenilerini isteyecekler mi, biz de çok merak ediyoruz" ifadelerine yer verildi. 

Kategoriler

Toplum