Demirtaş'tan İmamoğlu'na destek çağrısı

HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın Twitter hesabından İstanbul seçimlerine ilişkin mesajlar da içeren sıralı paylaşımlar yapıldı.

İstanbul seçmenine seslenen Demirtaş "Birilerine karşıtlık, düşmanlık yapmak için değil; toplumsal kutuplaşmayı daha da derinleştirmek için değil; kin, intikam, nefret için değil; kişisel çıkar kavgaları için değil; çocuklarımızın aydınlık yarınları için kullanın oyunuzu." diyerek bunun 'çoktan seçmeli' bir seçim olmadığını kaydetti ve İmamoğlu'nun desteklenmesi gerektiğini dile getirdi.

HDP'nin siyasi tablodan dışlanamayacağını belirten Demirtaş, bugün için, İmamoğlu’nun söylemlerinin desteklenmesi gerektiğini ve HDP olmadan hiçbir şeyin yeterince güzel olamayacağını belirterek, artık "zorla güzellik olmayacağını birilerinin anlaması gerek" ifadelerini kullandı. 

Öte yandan Demirtaş'ın 142 yıl hapis cezası istemiyle yargılandığı ana davanın duruşması başladı. Demirtaş, Ankara Sincan Cezaevi Kampüsünde görülen duruşmaya Edirne Cezaevinden SEGBİS yoluyla bağlanıyor.

Demirtaş savunmasında "AKP iktidarı, kendi gücünü zayıflatacağını düşündüğü her kesimi ya vatan haini ya terörist ya düşman olarak kodlamıştır. Biz öyle olmadığımızı zaten biliyoruz. Fakat bu kodlamayı yaparak toplumu paramparça eden herkes ağır vebal altına girmiştir" dedi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı Yargı Reformu çalışmalarına da değinen Demirtaş "Bir yürütme yetkilisi, yargıçları çağırıp perspektif veremez. Bir açıklama yapılacaksa yargıçların olduğu yere gitmelidir. "Böyle yapın, şöyle yapın” diyemez. Bu bile, şu aşamada Yargı Reformu Strateji Belgesinin hiçbir kıymeti harbiyesinin olmadığının göstergesidir" diye konuştu.  Demirtaş sözlerini devamınada "Aynı yürütmenin başı, AİHM kararlarının öncelikli olarak uygulanması  konusunda daha sıkı tedbirler alınacağını söyledi. Daha 4-5 ay önce, AİHM’in benimle ilgili kararına ilişkin “AİHM kararları bizi bağlamaz. Karşı hamlemizi yapar işin bitiririz" demiştir" dedi. 

Demirtaş şöyle konuştu: " 'Tutukluluk esas olmamalıdır. Esas olan tutuksuz yargılamadır.' Bunu yürütmenin başı söylüyor. Aynı kişi, ben Cumhurbaşkanı adayıyken 'Ne tahliyesi ya. Kim kimi tahliye ediyor. O bir teröristtir' demişti"..

Demirtaş'ın duruşması devam ediyor. 

Kategoriler

Güncel