Aksakoğlu: İddianame sivil toplumu kriminalize etme çabasıdır

Gezi davasının tutuklu sanıklarından Yiğit Aksakoğlu duruşmada savunmasını yaptı. İddianameyi eleştiren Aksakoğlu, “Bu iddianame sivil toplumu kriminalize etme çabasıdır” dedi.

İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam eden Gezi davasında Kavala’nın ardından Yiğit Aksakoğlu, savunmasını yaptı. Aksakoğlu, savunmasında sık sık iddianameyi eleştirdi.  Savunmasında geçmişte yaptığı sivil toplum çalışmalarını anlatan Aksakoğlu, çalışmaları boyunca Milli Eğitim Müdürlükleri, AKP ve CHP’li belediyelerle ortak çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Kendisiyle ilgili yapılan dinlemelerin Gezi Parkı eylemleri sona erdikten, park boşaltıldıktan sonra yaptığını belirten Aksakoğlu, “Benim hakkımda dinleme kararı veren hakimler ve savcıların bir kısmıyla aynı cezaevinde kalıyorum” dedi.

Uzlaşı kültürü üzerine çalıştığına dikkat çeken Aksakoğlu, “Şiddetle yetki değişiminden yana değilim.  Değişimden yanayım ama toplumsal uzlaşı sağlanarak yapılan değişimlerden yanayım. Hak ve sorumluluk almaktan yanayım” diye konuştu.

Savcının iddianamede, suç işlenmiş algısı yaratmaya çalıştığını söyleyen Aksakoğlu, “İddia var, delil yok, örgüt yok. Pervasızca istenen bir müebbet hapis cezası var” dedi. İddianamede Osman Kavala’dan talimat aldığı iddiasına ilişkin olarak ise “Kavala’yla tanışmak suç değildir ama ben Kavala’yla tanışmıyorum. Kavala’yla yaptığım en uzun görüşme cezaevi koridorunda bağırarak yaptığımız hal hatır konuşmalarıdır” dedi.

Aksakoğlu, tek kişilik hücrede kaldığını ve olayın ardından geçen 6 yıldan sonra delillerin karartılması ihtimali olmadığını söyledi. Aksakoğlu, tahliyesini ve beraatını istedi.

Aksakoğlu’nun konuşması salonda uzun süre alkışlandı.

Kategoriler

GüncelYazar Hakkında

1985 doğumlu. Güncel politika, insan hakları, azınlık mülkleri ve Kürt meselesi üzerine haberler yapıyor. Musa Anter Gazetecilik Ödülleri 2008 yılı en iyi haber ödülü sahibi.