AKP'de yenilgi sonrası muhasebe: Seçim sonuçlarına uygun adımlar atılmalı

Reuters ajansının konuştuğu bazı AKP'lilere göre 800,000 oy farkla ağır bir yenilgiye uğrayan AKP'de, seçim sonucundan çıkan bu mesaja göre adım atılması gerekiyor.

Partililere göre, dönemin Başbakan eski Yardımcısı Ali Babacan'ın sonbaharda kurmayı planladığı yeni parti düşük bir oy oranında kalsa bile giderek eriyen oyları nedeniyle yüzde 50 oy oranı riske giren Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın işini daha da zorlaştırabilir. 

Reuters'a değerlendirmelerde bulunan AKP'le üst düzey yetkililer, bazı önemli büyükşehirlerin kaybedildiği 31 Mart'taki yerel seçimlere 23 Haziran'da tekrarlanan İstanbul'un da eklenmesinin ardından bir muhasebe yapılması, "2002 ruhuna" geri dönülmesinin yanında hem kabine hem de parti yönetiminde köklü bir değişimin kaçınılmaz olduğunu belirtiyorlar. 

Mart sonundaki seçimde 27,000 fark var iken tekrarlanan İstanbul seçiminde yaklaşık 800,000 fark ile CHP'li Ekrem İmamoğlu'nun başkanlığı kazanmasının "yıkıcı sonuçları" olacağını kaydeden AKP'ye yakın bir kaynak, "Aslında sonuçlar AK Parti'nin 2002'deki ilkelerine dönmesinin gereğini ortaya koyuyor. Seçimde ekonominin ağır bedeli oldu. Mart seçimlerinde büyük şehirleri ve önemli merkezleri kaybetmiştik Ankara ve Antalya gibi, şimdi İstanbul eklendi. Elbette bu gidiş parti açısından büyük sıkıntı. AK Partiyi destekleyen taban ekonomiden gördüğü zararı zaten sandığa yansıtmıştı, şimdi daha net gösterdi" dedi ve ekledi: 
"Sonuçta ekonomi en büyük belirleyici. Ama son haftada Kürtlerle ilgili yapılan açıklamalar, Öcalan'ın mektubu, HDP'ye yönelik değerlendirmeler hem bizi destekleyen milliyetçileri hem MHP'lileri hem ortada kalan muhafazakarları hem de bizim tabanımızda tepki gördü. Hatalarımızın ve ekonominin geldiği durumun faturası oldu aslında." 
    
Partili yetkililer, gelinen hasarı onarmak için değişimin artık kaçınılmaz olduğunu söylerken, AKP'ye yakın aynı yetkili, "Bundan sonra kabine ve parti yönetiminde değişiklik olabilir. Elbette buna son kararı verecek kişi Erdoğan'dır ama mevcut durumla gidilmez" dedi. 

Parti kaynakları, şimdi olmasa bile muhalefet partilerinin erken seçim için bir süre sonra çağrıda bulunacağına vurgu yaparak, AKP'nin üzerindeki baskının artacağını, ekonomi, diploması, AB, ABD ve Rusya ile ilişkiler, Kürt politikası başta olmak üzere partinin kuruluşundaki çizgiye dönülmesi gerektiğini belirtiyorlar. 

Aynı yetkili, seçim sonucuna dair mesajın alındığını gösteren adımlar atılması gerektiğini, kabinede değişiklik ve parti yönetiminde yenilenmenin artık kaçınılmaz olduğunu belirtti. Yetkili, "Cumhurbaşkanı gerekli adımları atacaktır... Bir erken seçim olmaz diye düşünüyorum ama seçimin ağır sonuçlarının üstüne yeni adımlar atıp, toparlanmamız şart" dedi. 

AKP'li üst düzey bir yetkili de, seçim sürecinde büyük hatalar yaptıklarını belirterek, "Son haftadaki Öcalan mektubu süreci, farkı bu noktaya getirdi. Anlaşılıyor ki MHP'liler bize oy vermemiş. Cumhurbaşkanı'nın süreci buraya getiren ve seçim tekrarını isteyenleri gözden geçireceğini düşünüyorum" dedi ve olağanüstü kongre ve kabine revizyonunun muhtemel olduğunu vurguladı. 
     
İstanbul seçimlerinin ardından parti kurmak için ortamın daha uygun olduğunu söyleyen parti çalışmaları hakkında bilgi sahibi bir yetkili, "Muhtemelen bu yıl bitmeden bir parti oluşumu şekil almış olacak. AK Parti içinden de destekleyenler var. Gül ön planda olmayacak ama parti çalışmalarına destek veriyor" dedi. 

"Topluma umut vaat ederek yeni bir başlangıç sunabilir" diyen aynı yetkili, "İstanbul seçiminin sonuçları bu parti çalışmalarına bir alan yarattı. Bu aşamadan sonra daha rahat bir çalışma olanağı bulur. Babacan parti çalışmalarını  Davutoğlu ile birlikte yürütmeyecek. Tamamen ayrı iki oluşum olarak yollarına devam etmesi öngörülüyor" dedi. 

Konu hakkında bilgi sahibi bir başka kaynak da "Babacan ve Gül sonbaharda çok büyük ihtimalle partiyi kuracak. Davutoğlu ile ayrı hareket edecekler. Babacan halen parti kurucuları ve partinin temel misyonu üzerinde bir ekiple çalışıyor. Farklı toplum temsilcileri ve alanlardan destek alıyor. Aslında AK Parti'nin ilk kuruluş ilkelerini de baz alan ama günün şartlarına da uygun yeni politika önerileri partinin temel taşlarından olacak. Partiye AK partililerden de destek var ama bazı önemli sürpriz destekler görülecek gibi" diye konuştu. 

Kategoriler

Genel