AGOS BAŞYAZI/ Bu örgütü kim kurdu?

Yani mahkeme Hrant Dink Cinayeti’nde “örgüt var” demiş oluyor. Evet önemli olmasına önemli ama cinayetin önündeki perdenin aralanması için hâlâ çok çabaya ihtiyaç var. İlk aklımıza gelen sorular şunlar elbette: Madem bir örgüt var bu örgütü kim kurdu?

Gazetemizin kurucusu Hrant Dink’in öldürülmesi davasında mahkeme heyeti  9 sanık için ‘örgüt kurma’  ve diğer suçlar açısından kararlarını açıkladı. Ogün Samast,  Yasin Hayal gibi isimler cinayet sonrası zaten yargılanmış ve belli cezalar almışlardı. Ancak mahkeme o vakitler ‘örgüt yoktur’ kararı vermişti. Yargıtay da bu kararı bozmuş ve ‘örgüt’ün araştırılmasını istemişti.  Böylece yeniden başlayan dava, daha sonra kamu görevlilerinin yargılandığı dava ile birleştirilmişti. Bu birleşen davanın uzun süreceği belli olunca mahkeme dokuz sanığın dosyasını ayırdı, zaman aşımına girmesin diye. Açıklanan cezalar bu ilave cezalardır, özetle. 
Bu kararla mahkeme ilk sanıklar için ‘örgüt’ hükmü vermiş görünüyor. Erhan Tuncel de hem Mc Donald’s saldırısı hem de söz konusu örgüt üyeliği nedeniyle ceza aldı ve tutuklanarak hapse gönderildi. 
Bu elbette önemli bir aşama. Yani mahkeme Hrant Dink Cinayeti’nde “örgüt var” demiş oluyor. Evet önemli olmasına önemli ama cinayetin önündeki perdenin aralanması için hâlâ çok çabaya ihtiyaç var. İlk aklımıza gelen sorular şunlar elbette: Madem bir örgüt var bu örgütü kim kurdu? Örgüt sadece Trabzon’daki birkaç kişiden mi ibaret yoksa bu örgütü kuran, yönlendiren, Hrant Dink’i hedef haline getiren  başka isimler de var mı? Bu isimler içinde kamu görevlileri de var mı? Şimdi artık (daha doğrusu hâlâ) daha güçlü biçimde bu sorulara yanıt aramalıyız. 

Kategoriler

Güncel