Bianet'i engelleme kararı 'sehven' alınmış, 135 site hala yasaklı

Ankara 3. Sulh Ceza Mahkemesi’nce bianet.org’a “erişimin engellenmesi” kararının sehven alındığı ortaya çıktı. Diğer 135 site hakkındaki 'engelleme' kararı ise hala yürürlükte.

Bianet’in avukatı Meriç Eyüboğlu’nun dün akşam saatlerinde ayrıntılarına eriştiği dosyaya göre, Jandarma Genel Komutanlığı 16 Temmuz’da bianet’le birlikte 136 adres için “erişimin engellenmesini” talep etti.

Mahkeme de aynı gün “erişimin engellenmesi” kararı aldı. Haber de bu haliyle kamuoyuna yansımıştı. Ancak 17 Temmuz’da Jandarma Genel Komutanlığı'nın, sadece bianet’e ilişkin olarak talebin sehven yapıldığını belirterek tekrar mahkemeye başvurduğu öğrenildi. Durum bianet avukatlarının mahkemeye başvurmasıyla ortaya çıktı. 

bianet'in avukatı Meriç Eyüboğlu, şunları söyledi:

"Dosyanın tamamının fotokopisini almak ve sonrasında itirazlarımızı sunmak için yeniden mahkemeye başvurduk.

Görüldüğü kadarıyla Jandarma Genel Komutanlığı herhangi bir gerekçe belirtmeden erişimin engellenmesi talebinde bulunduğu listenin 14. sırasında yer alan bianet’in bu listede "sehven yer aldığını" belirterek, kararın bu yönüyle düzeltilmesini istemiş.

Mahkeme yine başkaca bir inceleme yapmadan bu dilekçe doğrultusunda sadece ve sadece bianet yönünden erişimin engellenmesi kararını kaldırmış. Ancak karardaki ifadesiyle söylersek bu engellemenin 'diğer linkler yönünden devamına' karar vermiş.

Bu karar da tıpkı ilk karar gibi muhataplarına tebliğ edilmeyen bir karar.

Belirttiğim gibi sadece şikâyet dilekçesi ve ekinde bianet’le ilgili sayfaların fotokopisini alsaydık fark etmeyecektik.

Bu vurguyu mahkemenin 'çok sayıda başvurucu var, sadece ilgili sayfaların fotokopisini verebiliyoruz' ısrarının görünür ve duyulur olması için yapma gereği duyuyorum.

Diğer 135 adres adına yapılacak itirazlar yönünden de gerekli ve kıymetli olabilir.

Öte yandan 135 adrese yönelik Jandarma Genel Komutanlığı’nın tümüyle gerekçesiz başvurusu ve Ankara 3. Sulh Ceza Hakimliği’nin de bütünüyle gerekçesiz olan büyük sansür kararı varlığını koruyor.

Bu haksız, dayanıksız ve kötü kararın bianet yönünden kaldırılması, karşı karşıya kaldığımız hukuka aykırılığı ve ifade özgürlüğüne, basın özgürlüğüne, haber alma hakkına yönelik büyük ve haksız müdahaleyi  ortadan kaldırmıyor elbette. Bu kararın tüm adresler yönünden geri alınması, tüm sonuçları ile ortadan kaldırılması gerekir."

Kategoriler

Güncel