İmamoğlu: "Seçilmiş başkanların yerine kayyım atamak gaflet ve dalalettir"

Diyarbakır'da konuşan İstanbul Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, "Seçilmiş belediye başkanlarının yerine kayyım atanması gaflettir" dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, eşi Dilek İmamoğlu ile birlikte Diyarbakır'a bir ziyaret gerçekleştirdi. İmamoğlu, partisinin Diyarbakır İl Başkanlığı'nda İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alınan ve yerlerine kayyım atanan belediye eşbaşkanlarına ilişkin açıklama yaptı.

CHP Diyarbakır İl Başkanı Mehmet Sayın'la birlikte basın toplantısı düzenleyen İmamoğlu, Hükümetin kendisini millet iradesinden üstün gördüğünü söyledi. İmamoğlu, "Kendisini milletin iradesinden üstün görenler, bunun bedelini sandıkta en ağır şekilde öderler. Seçilmiş belediye başkanlarının, kamu vicdanının yerine kayyım atanması ne yazık ki gaflet ve dalalettir. Seçimle gelenin seçimle gitmediği yerde ne demokrasi olur ne de hukukun üstünlüğü kalır. Vatandaşın sandıktan çıkan iradesi, geçersiz sayılacak bir irade değildir. Sandığa atılan bütün oylar, kime verilirse verilsin, eşit ölçüde geçerlidir” dedi.

İmamoğlu, “Sandıktan yetki almış bütün seçilmişler, eşit hak ve yetkilere sahiptir. Bazı seçilmişleri ayrı tutmak, farklı kurallar uygulamaya kalkmak kabul edilemez. Bu tehlikeli bir ayrımcılıktır. Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediye başkanlarına ve seçmenlerine yönelik tavır, böyle bir ayrımcılık ortaya koymaktadır” diye konuştu.

"Yargı karar verir"

İmamoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Siyasi partiler ve yöneticileri, milletvekilleri, belediye başkanları hukukun içindedirler ya da dışında. Buna dair nihai karar verecek makam yargıdır. Günü kurtarmak için yapılan siyasetten ne bir fayda gelir ne de ülkemize fayda gelir. Bu kararı yargı verecektir. Toplum vicdanı izin vermedikçe görevden almalar karşısında ne cevap verildiğini, 23 Haziran günlerini bir kez daha hatırlatmak isterim. 31 Mart’a ortaya konulan yalanların, iftiraların sahipleri bugün sözlerinin utancı içindedirler. Kendileri utanmıyorsa, partilileri eşleri onlar adına mahcup oluyorlar.” 

Kayyım uygulamasının israf düzeninin sürdürülmesi olduğunu kaydeden İmamoğlu, şunları söyledi: “Haksızlığa, hukuksuzluğa karşı açıkça hep birlikte hayır demek mecburiyetindeyiz. Aksi takdirde adil bir toplum oluşturamayız. Bu adalet ve demokrasi mücadelesidir. Bu millet iradesini koruma mücadelesidir..”

"Demokrasi adına endişe duyarım"

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Kayyım” tehditlerine ilişkin soruya İmamoğlu, şöyle cevap verdi: “Duyacağım tek endişe demokrasi adına olur. Şahsım adına sıfır endişe var. Demokrasi adına endişe duyuyorum.”

İmamoğlu, basın toplantısından sonra Tahir Elçi'nin mezarını ziyaret etti. Oradan da Kayapınar Belediyesi'ne geçerek, görevden alınan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Selçuk Mızraklı ve Mardin Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Ahmet Türk ile görüştü. (Mezopotamya Ajansı, Ajanslar)

      

Kategoriler

Güncel