Uluslararası Hrant Dink Ödülü sahiplerini buldu

2009'dan bu yana her yıl Hrant Dink'in doğum günü olan 15 Eylül'de dağıtılan Uluslararası Hrant Dink Ödülü Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Ödülü, Türkiye’de Nebahat Akkoç, yurtdışında ise Hindistan’dan Agnes Kharshiing aldı.

Türkiye’de yıllardır kadın hakları ve eril şiddete karşı çalışmalar yürüten Nebahat Akkoç ve Hindistan’da yaşadığı bölgedeki yoksulların, kadınların, çocukların ve dezavantajlı insanların hakları ve çevre hakları için mücadele eden Agnes Kharshiing bu yılki ödülün sahipleri oldu. 

Sunuculuğunu Ece Dizdar’ın üstlendiği törenin açılışında Maral Ataman, Hrant Çizmeciyan’ın öğrencileri ile sahne aldı. Daha sonra Büyük Ev Ablukada üç şarkılık bir performans sergiledi. 

Törenin açılış konuşmasını Hrant Dink Vakfı adına İbrahim Betil yaptı. Türkiye'deki demokrasi ve insan hakları sorunlarına dikkat çeken Betil, özellikle kadınlara yönelik cinayetler ve iklim krizi üzerinde durdu. Betil iki yıla yakın bir süredir cezaevinde bulunan Osman Kavala'dan bahsettiği anda salondan güçlü bir alkış yükseldi. 

Gecede, dünyanın dört bir yanında ve Türkiye’de attıkları önemli adımlarla geleceğe dair umudu artıran kişi ve kurumların selamlandığı, 'Işıklar' başlıklı video gösterildi.

Daha sonra sıra ödül sahiplerinin duyurulmasına geldi. 

Kharshiing: Birlikte yapabileceğimiz çok şey var

Kharshiing'e ödül "Hindistan’da kadınların uğradığı hak ihlallerini ortaya çıkaran, devletin tarım ve yoksullukla mücadele politikalarındaki yolsuzluklara ve yıllardır süren yasa dışı madencilik faaliyetlerini duyurmak için hayati tehlikeleri göze alan, çevre koruma mücadelesini tüm engellere rağmen devam ettiren" bir insan hakları savunucusu olduğu gerekçesiyle verildi. Agnes Kharshiing’e ödülünü, ödül komitesi üyesi, insan hakları savunucusu Emma Sinclair-Webb ve 2018 Uluslararası Hrant Dink Ödülü sahibi Murat Çelikkan verdi. Kharshiing konuşmasında, "Halk sesini yükseltmeye başlamalı; korunmasızlara yardım etmeli, insan hakları ihlal edildiğinde onlara destek olmalı. İnsanlık, nefreti ancak bu şekilde alt edebilir. Dünyaya barışı getirmek için, çocukların içinin korkuyla değil sevgiyle dolması için birlikte yapabileceğimiz çok şey var." dedi.

Agnes Kharshiing (solda)  (FOTO: İşhan Erdinç)

Akkoç: Ödülü tüm kadınlar adına alıyorum

Akkoç ödüle komitenin ifadesiyle "Türkiye’nin 23 ilinde, yıllardır, kadınların, kadının insan hakları konusunda farkındalık kazanması için mücadele eden, eril şiddete ve bu olgunun yarattığı toplumsal eşitsizliklere itiraz eden, siyasi kutuplaşmalardan uzak bir hak savunucusu olarak, nereden ve kimden gelirse gelsin, her türlü şiddete korkusuzca karşı koyan, kadının insan hakları konusunda çalışmalar yürüten" bir isim olarak layık görüldü. Akkoç konuşmasında, “Bu kıymetli ödülü; devrimin kendisinden başlayacağına, aile içinden başlayacağına inanarak ve tüm bedelleri göze alarak şiddete karşı durmaya çalışan, kendi şiddetleri ile baş ederken geliştirdikleri yöntemlerle yeni bir dünya hayal etmemizi mümkün kılan tüm kadınlar adına alıyorum.” dedi. Nebahat Akkoç ödülünü, jüri üyesi Ercan Kesal ve Sarkis’den aldı.

Ödülün bu yılki jürisinde, 2018 Uluslararası Hrant Dink Ödülü sahibi, insan hakları aktivisti Murat Çelikkan, 2018 Uluslararası Hrant Dink Ödülü sahibi insan hakları örgütü Mwatana, insan hakları aktivisti ve eski hakim Albie Sachs, siyaset bilimci Ayşe Kadıoğlu, yazar, oyuncu ve film yönetmeni Ercan Kesal, insan hakları aktivisti Özlem Dalkıran, tarihçi Ronald Grigor Suny, sanatçı Sarkis, müzisyen ve siyasi aktivist Serj Tankian, kadın hakları aktivisti Zainab Salbi ve Hrant Dink Vakfı Başkanı Rakel Dink yer aldı..

Kategoriler

Güncel