Türk yetkili: Türkiye ABD askerlerinin çekilmesini bekleyecek

Üst düzey bir Türk yetkili Kuzey Suriye'deki operasyonun sahadaki değişikliklere göre her an olabileceğini ancak Türkiye'nin ABD askerlerinin operasyon bölgesinden çekilmesini beklemesinin de kuvvetle muhtemel olduğunu söyledi.

Reuters'a bilgi veren yetkili bu sürenin bir haftayı bulabileceğini de belirtti.
Aynı yetkili şu anda en çok merak edilen konulardan birinin operasyonun zamanlaması olduğunu, Erdoğan ile Trump'ın telefon görüşmesinin ardından operasyon beklentisinin yükseldiğine dikkat çekti.
Operasyonun sahadaki değişikliklere göre her an olabileceğini, Türkiye'nin güvenliğini riske sokacak bir gelişme olduğunda buna doğrudan müdahale edeceğini belirten yetkili, şöyle devam etti: "Ancak her hangi bir kaza yaşanmaması için Türkiye'nin ABD
askerlerinin operasyon bölgesinden çekilmesini beklemesi de kuvvetle muhtemel. Bu sürenin bir haftayı bulabileceği söylenebilir."

Beyaz Saray tarafından bu sabah yapılan açıklamada Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyine yapmayı planladığı operasyon için yakında harekete geçeceğine dikkat çekilmişti.. Beyaz Saray basın sekreterliğinin açıklamasında, "Türkiye yakında uzun süredir planladığı Kuzey Suriye operasyonunda harekete geçecek. ABD Silahlı Güçleri bu operasyonu desteklemeyecek veya operasyonda rol almayacak ve IŞİD'in yöresel 'halifeliğini' yenilgiye uğratan ABD güçleri bu bölgede bulunmayacak" denildi. 

Kategoriler

Güncel