Trump'tan yeni tweet, AB'den kınama, Kremlin'den değerlendirme

ABD Başkanı Trump "Türkiye'ye yeni yaptırımlar geliyor" dedi, AB ülkelerinden Türkiye'ye kınama geldi. Kremlin'den yapılan açıklamada ise "Türkiye ile çatışma olasılığını düşünmek istemiyoruz" dendi.

ABD Başkanı Donald Trump, Twitter mesajında şunları söyledi:  "Avrupa yakalanan IŞİD'lileri geri almak için fırsatı vardı ama maliyetine katlanmak istemedi. 'ABD ödesin' dediler... Kürtler bizi olaya dahil etmek için bazılarını serbest bırakabilirler. Bunlar Türkiye ve Avrupa ülkeleri tarafından kolayca yakalanabilir, fakat hızlı hareket etmeliler. Türkiye'ye büyük yaptırımlar geliyor! İnsanlar gerçekten bizim NATO ülkesi Türkiye ile savaşacağımızı mı düşünüyorlardı? Sonu gelmeyen savaşların sonu gelecek."

Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkeler ise, Türkiye'nin Suriye'de gerçekleştirdiği operasyon nedeniyle Türkiye'yi oybirliğiyle kınadı. AB üyesi 28 ülkeden ortak açıklamada Türkiye'den operasyona son vermesi istendi. AB, üye ülkelere de Ankara'ya yapılan silah satışlarını durdurma çağrısı yaptı.

Avrupa Birliği hükümetleri ayrıca Türkiye'nin Kıbrıs açıklarında yaptığı petrol ve gaz sondaj çalışmalarından dolayı bir ekonomik yaptırım listesi hazırlama konusunda anlaştı. Açıklamada   "Doğu Akdeniz'deki hidrokarbon kaynaklarına yapılan yasadışı sondaj çalışmalarıyla ilgili tüm gerçek şahısları ve tüzel kişileri hedef alan sınırlayıcı tedbir düzenlemesi taslağı" hususunda anlaşmaya varıldığı belirtildi. Yaptırımın hedefindeki isimler ise şu anda açıklanmadı.

Kremlin ise, Rus ve Türk güçlerininin Suriye'de birbirleriyle çatışması ihtimalini düşünmek bile istemediğini ve Moskova'nın Ankara ile askeri düzey dahil düzenli olarak iletişim kurduğunu söyledi. Kremlin sözcüsü Dmrity Peskov basın konferansında yaptığı açıklamada Moskova'nın Suriye anlaşmazlığında tüm tarafları durumu kötüleştirebilecek herhangi bir eyleme ya da kırılgan siyasi sürece zedeleyebilecek durumlara karşı uyardığını söyledi.

Kategoriler

Güncel