Erdoğan'ın "Ermeniler göçmendi" açıklamasına Ermenistan'dan tepki

Ermenistan Dışişleri Bakanlığı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ABD ziyareti sırasında yaptığı açıklamalara tepki gösterdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD ziyareti sırasında ABD Diyanet Merkezi'ne yaptığı ziyarette Ermeni halkı için, ‘’Bundan önce değişik yerlerde göçmen olarak dolaşırlardı, Türkiye'de de aynı şekilde göçmen olarak yaşarlarken zorunlu tehcir yaşandı" demişti

Ermenistan Dışişleri Bakanlığı konuya dair bir açıklama yaptı. 

Açıklamada,  “Zaten 24 Nisan 2019’da Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, soykırımı 'en makul davranış' olarak değerlendirerek, Soykırım kurbanlarını 'Ermeni çeteler ve onların destekçileri' olarak adlandırarak, Ermeni Soykırımı’nı meşrulaştırmıştı. Şimdi ise Türkiye Cumhurbaşkanı kendi atalarının ve bölgedeki kadim halkların tarihini unutarak, Ermeni Soykırımı kurbanlarına 'göçmen' diyerek onları tarihi vatanlarından bile mahrum ediyor.” dendi. 

Ermeni Soykırımı’nın tanınması ve kınanmasının adalet için kesinlikle gerekli  olduğuna vurgu yapılan açıklamada “Ancak Soykırımın tanınması, tarih ve tarihçilerden çok, tüm insanlara ve özellikle kimliklerinden suçlamalara maruz kalan potansiyel kurbanlara lazım. Soykırımın tanınması bugünkü Türkiye Cumhuriyeti’nin din ve etnik kimliklerinden dolayı terörist dediği komşu ülkede zulüm ile tehcire uğrayan insanlara ve halklara lazım. Soykırımın tanınması insan haklarının evrensel korunması açısından gerekli” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada “Türkiye, Ermeni Soykırımı’nı meşrulaştırarak ve inkar ederek, komşulara karşı güç kullanımıyla saldırgan politika yürüterek,  Ermenistan’a karşı 20 yılı aşkın ablukayı sürdürerek ve Dağlık Karabağ ihtilafı çerçevesinde Azerbaycan’a askeri ve siyasi yardım göstererek, Soykırımdan kurtulan Ermeni halkı için güvenlik tehdidi teşkil etmeye devam etmektedir. Türkiye, Ermenistan’a ve Ermeni halkına olan düşmancıl politikasını yeniden gözden geçirmeli. Bu yapılırsa Soykırım sonuçlarının üstesinden gelme ve bölgedeki  tehditlerin azalması yönünde ilk adım atılabilir” dendi. (Ermenihaber.am)

Kategoriler

Güncel