Tahir Elçi anılıyor

28 Kasım 2015'te Diyarbakır Suriçi'nde Dört Ayaklı Minare'nin önünde bir basın açıklaması yaptıktan sonra açılan ateş sonucu öldürülen Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi çeşitli etkinliklerle anılıyor.

Diyarbakır Barosu ve Tahir Elçi Vakfı tarafından düzenlenen anma bugün saat 10.15’te Diyarbakır Adliyesi önünde başlayacak. Toplanan grup Elçi’nin öldürüldüğü Dört Ayaklı Minare önüne yürüyecek ve basın açıklaması yapacak. Ardından saat 13.00’te Elçi’nin merkez Bağlar ilçesi Yeniköy Mezarlığı’nda bulanan kabri ziyaret edilecek. Adalet Nöbeti programı kapsamında da yarın saat 13.00’te baro başkanlarının katılımıyla Elçi için anma etkinliği düzenlenecek. Yarın saat 15.00’te Sur ilçesi Hasan Paşa Hanı’nda Elçi anısına fotoğraf sergisi düzenlenecek. Saat 17.00’de ise Diyar Galeria Şehir Sinemaları’nda “Görülmüştür” filminin gösterimi yapılacak. Diyarbakır Barosu Konferans Salonu’nda da 30 Kasım günü saat 10.00’da panel düzenlenecek. Anma etkinlikleri aynı gün saat 17.00’de Diyar Galeria Şehir Sinemalarında film gösterimiyle sona erecek. 

Elçi cinayetinin failleri hala bulunamadı. Dört yıldır yargı önüne çıkarılan bir sanık da yok. Olay yeri görüntülerini inceleyen İngiltere merkezli bir kuruluş,  basın açıklaması sonrasında sokakta çıkan çatışmada 3 polisin Tahir Elçi'nin bulunduğu yöne doğru ateş ettiği saptamıştı

Kategoriler

Güncel