Libya tezkeresi bugün TBMM'de oylanıyor

Türkiye'nin Libya'ya asker göndermesine ilişkin tezkere bugün saat 14.00'te TBMM'de oylanacak. CHP, HDP ve İYİ Parti tezkereye hayır oyu verecek.

Libya'da BM tarafından da tanınan hükümetin,  Doğu Libya Güçleri'nin başkent Trablus'u ele geçirmesini önlemek için resmi olarak Türkiye'den askeri destek sağlamasını istemesinin ardından Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Türkiye'nin Libya'ya asker  göndereceğini söylemişti. CHP ve HDP Libya tezkeresine karşı çıkıyor.  

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener de bugün yaptığı açıklamada , Türkiye'nin Libya'ya asker göndermesini ülkedeki iç  savaşa taraf olunacağı için doğru bulmadıklarını belirterek, ilgili tezkereye hayır oyu vereceklerini söyledi.

AKP ve MHP'nin tezkereye evet demesi TBMM'den bu kararın geçmesi için yeterli oluyor.Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Haftar'ın saldırılardan vazgeçmesi halinde Türkiye'nin Libya'ya asker göndermeyebileceğini söyledi. Türkiye ve Libya, Kasım ayında güvenlik ve askeri işbirliği alanlarını kapsayan mutabakat muhtırası imzalamıştı. (Reuters)

Kategoriler

Güncel