Patrik Maşalyan Kumkapı'da tebrikleri kabul etti

Ermeni Kilisesi'nin geleneksel olarak 6 Ocak'ta kutladığı İsa Mesih Kutsal Doğuş ve Beliriş Yortusu vesilesiyle Türkiye Ermenileri Patriği Sahak Maşalyan (II. Sahak) Kumkapı Patriklik Kilisesi külliyesinde bulunan Harutyun Amira Bezciyan salonunda tebrikleri kabul etti. Kabule İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da katıldı.

Kabule Ekümenik Patrik Bartholomeos, Türkiye Yahudileri Hahambaşısı İsak Haleva, Süryani Kadim Cemaati Patrik Vekili Mor Filüksinos Yusuf Çetin, Türkiye Katolik Ermeni Ruhani Lideri Başepiskopos Levon Zekiyan, Türkiye Süryani Katolik Patrik Genel Vekili Korepiskopos Orhan Çanlı katılarak tebriklerini iletti. 

Kabulde Ermeni toplumunun vakıf başkanları, yöneticileri ve halk da hazır bulundu. Kabule ayrıca İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, CHP milletvekili Sezgin Tanrıkulu,  Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin ve eski CHP milletvekili Selina Doğan da katıldı. 

Patrik Maşalyan yaptığı konuşmada İsa Mesih Doğuş ve Beliriş Yortusu'nu kutladıktan sonra 2020'nin Ermeni Patrikhanesi'nde yeni çalışmaların yapılacağı bir yıl olduğunu söyledi. Maşalyan 11 Ocak'ta yapılacak tahta çıkma töreninden sonra çalışmaların hızlanacağı ve özellikle cemaatin örgütlenmesi üzerinde durulacağınıı belirti. Maşalyan İmamoğlu'na da belediye bünyesinde kurulan İnanç Masası  ve azınlık toplumlarına bakışı için teşekkür etti. Patrik Maşalyan 2020'nin barış ve huzur getirmesini de temenni etti. 

İmamoğlu: Azınlık kavramını silmek istiyoruz

Maşalyan'dan sonra söz alan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı İmamoğlu şunları söyledi: 

"Ben, kendimi bu şehirde dünyanın en zengin insanı hissediyorum. Gerçekten bu kentin inançları, kültürleri, bu karma biçim içerisinde birbirlerine olan hoşgörüsüyle büyütüldüğü taktirde, dünyada bundan daha özel bir coğrafya yok. Bunu geliştirmek, bu duyguyu büyütmek hepimizin önemli bir borcu. Varsa, eksiklikleri gidermek de sorumluluğumuz. Bu bakımdan bazı eksiklikleri gideriyor isek, inanın bu teşekküre gerek duymadan gideriyoruz. Daha da fazlasını yapmamız gerekir. Şehrimizin bize emanet ettiği duygu, bence bu. Bunu daha da büyüttüğümüzde gerçekten yüz yıllar boyu çok daha huzurlu ve mutlu oluruz. Azınlık tanımı benim canımı çok yakıyor. Kimse bu şehirde kendini azınlık hissetmemeli bu şehirde ve bu ülkede. Bu şehrin her insanı, her bireyi eşit vatandaş, eşit yurttaş kavramıyla kendisini bu şehrin ve bu ülkenin asil bireyi ve sahibi hissetmeli. Bu tanımı, mümkün olduğu kadar bu şehrin hafızasından silmek isterim.”

İmamoğlu Kumkapı'dan önce Yeşilköy Surp Stepannos Kilisesi'ni de ziyaret ederek Ermeni toplumunun  yortusunu kutladı. 

FOTO: İşhan Erdinç

İmamoğlu'nun konuşmasından sonra  Ekümenik Patrik Bartholomeos, Başepiskopos Zekiyan, Mor Flüksinos Yusuf Çetin ve Korepiskopos Orhan Çanlı da söz alarak İsa Mesih'in Doğuş ve Beliriş Yortusu'nun kutladılar ve 2020'nin özellikle Ortadoğu'ya barış ve huzur getirmesini dilediler.

Konuşmaların ardından katılımcılar Patrik Maşalyan'ı tebrik etti. 

Kategoriler

Toplum