Sanasaryan Han için soru önergesi: Vicdanları yaralayacak

HDP milletvekili Garo Paylan Ermeni toplumunun el konan mülklerinden Sanasaryan Han'ın bir otele kiralanması hazırlıkları ile ilgili olarak Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'a soru önergesi yöneltti.

Ermeni toplumunun el konan mülklerinden Sanasaryan Han Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ihale ile kiraya verilecek. Konuya dair açıklama VGM sitesinde geçtiğimiz ay yayınlanmıştı. İhale 28 Ocak Salı günü yapılacak. Patrikhane adına hukuki süreci yürüten avukat Ali Elbeyoğlu Agos'a yaptığı açıklamada mülkiyet ile ilgili olarak Anayasa Mahkemesi'ne başvurulduğunu hatırlatarak "Hukuki süreç devam ederken ihaleye çıkılması yanlış" demişti. Konu Patrikhane'nin de gündeminde. 

HDP milletvekili Garo Paylan konuyla ilgili olarak Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'a yanıtlaması talebiyle bir soru önergesi yöneltti. Önerge şöyle: 

"Mıgırdıç Sanasaryan tarafından 1895 yılında yaptırılan, daha sonra akarlarıyla yoksul Ermeni çocuklarının eğitim ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla mülkiyeti İstanbul Ermeni Patrikhanesi’ne bırakılan Sanasaryan Han’a, 100 yıl kadar önce devlet tarafından el konulmuştur.
Uzun yıllar Emniyet Müdürlüğü olarak da kullanılan hanın, Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restorasyon projesi karşılığında ihale usulüyle 35 yıllığına kiraya verileceği bilgisi geçtiğimiz günlerde kamuoyuna yansımıştır.
2014 yılında Türkiye Ermenileri Patrikhanesi tarafından Sanasaryan Han’ın mülkiyetine dair başlatılan hukuki süreç Anayasa Mahkemesi’nde devam etmektedir. Hal böyleyken, Sanasaryan Han’ın 35 yıllığına kiraya verilmesi hem kamu vicdanını yaralamakta ve hem de dava sürecini yok saymaktadır. 
Bu bağlamda,
1. Sanasaryan Han’ın mülkiyetine dair yargı süreci sonuçlanmamışken, hanın ihale ile 35 yıllığına kiralanması hakkında ne düşünmektesiniz?
2. Yoksul Ermeni öğrencilerin eğitim ihtiyaçları için yaptırılan ve Ermeni cemaatine ait bir vakıf olarak tescil edilen, buna rağmen mülkiyet hakları devlet tarafından gasp edilen Sanasaryan Han’ın, devletçe kiraya verilmesi toplum vicdanını yaralamayacak mıdır?
3. Önemli bir kültür varlığı olan Sanasaryan Han’ın restorasyonunun devlet tarafından gerçekleştirilmemesinin gerekçesi nedir?
4. Sanasaryan Han’ın mülkiyeti yapılış amacına uygun olarak Ermeni toplumuna geri verilecek midir?"

Kategoriler

Güncel