Harutyun Şanlı hayatını kaybetti

Gedikpaşa Surp Hovhannes Kilisesi Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı ve Ermeni Vakıflar Birliği Genel Sekreteri Harutyun Şanlı tedavi gördüğü Yedikule Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi'nde hayatını kaybetti.

Şanlı yaklaşık iki aydır korona virüsüne bağlı olarak Yedikule Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi'nde tedavi görmekteydi. Şanlı'nın durumu iki hafta kadar önce düzelme emareleri göstermiş ancak sağlığı yine kötüleşmişti. Harutyun Şanlı uzun yıllardır Ermeni toplumu içinde gerek vakıf yöneticiliği gerekse sosyal alanlarda çalışmalar yürüten bir isimdi. 1964 yılında doğan Şanlı Gedikpaşa Mesrobyan Okulu'nda öğrenim gördükten sonra ticaret hayatına atılmıştı. Harutyun Şanlı'nın ölümü Ermeni toplumunda üzüntü yarattı. Şanlı'nın ölümünden sonra Türkiye Ermenileri Patrikliği şu açıklamayı yaptı:

"Gedikpaşa Surp Hovhannes Kilisemiz Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Harutyun Şanlı, 6 Mayıs Çarşamba sabahı hayata gözlerini yummuştur. Uzun bir süre Surp Pırgiç Hastanesinde Korona virüs tedavisi gören cemaatimizin değerli evladı Harutyun Şanlı, maalesef bu hastalığın ve onun yarattığı komplikasyonların kurbanı olmuştur.
Acımız büyüktür. Cemaatimizde üstlendiği roller göz önüne alındığında yeri çok zor doldurulacak yapıcı bir şahsiyet olmuştur. Önce VADİP Koordinasyon Kurulu, daha sonra Ermeni Vakıflar Birliği İdare Heyeti sekretaryasında hep aktif görevler üstlenmiş, birleştirici enerjisi, vizyon sahibi girişimciliği ve örgütleyici kabiliyetleriyle göz doldurarak sayısız başarılara imza atmıştır. Cemaat dışında, diğer azınlık topluluklarıyla da yakın ilişkiler geliştirmiş, onların da takdirini kazanmıştı. İyi bir eş, çocuklarına harika bir baba oldu. Dostluğunu ve samimiyetini, kendi halkına ve onun çıkarlarına gönülden bağlılığını, dürüst, mert ve cesur duruşunu asla unutmayacağız. Onu hep iman ettiği Göklerdeki Baba’nın kollarına teslim ediyoruz. Onun için edilmiş ve edilecek tüm duaları Tanrı kabul etsin, taksiratlarını affetsin ve ruhu göksel mekanlarda, Diriliş Gününe dek huzur içinde uyusun. Asdvadz Hokin Lusavore. Yaslı eşi Öjeni, çocukları Vrej ve Karin’e ve tüm sevenlerine, Gedikpaşa Kilisesi Yönetim Kurulu ve camiasına ve Ermeni Vakıflar Birliğine başsağlığı ve göksel teselliler diliyoruz.
Cenazenin defni Korona ölümlerine uygulanan yönetmelik ve kurallar gereğince gerçekleştirilmek durumundadır. Yüreği yanan tüm sevenlerine bu zorunlu kurallara uyarak, bugün, 6 Mayıs 2020, saat 15.00'te Balıklı mezarliğında gercekleşecek cenaze töreninde mümkünse evlerinde kalarak Ayini Ruhaniye iştirak etmelerini önemle rica ederiz. Bu zorlayıcı dönemden sonra, uygun tarihlerde, Harutyun Şanlı ve diğer kayıplarımızı kiliselerimizde özel törenlerle anacağız."

Vakıflar Genel Müdürlüğü Şanlı'nın ölümü üserine "Covid 19 tedavisi görmekte olduğu hastanede vefat eden Gedikpaşa Surp Hovhannes Kilisesi Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı ve Ermeni Vakıflar Birliği Genel Sekreteri Sayın Harutyun Şanlı’nın acılı ailesi başta olmak üzere tüm yakınlarına ve Ermeni Toplumuna başsağlığı dileriz." mesajını paylaştı. 

Cemaat Vakıfları Temsilciliği sosyal medya hesabından "Uzun süredir korona virüsü tedavisi görmekte olan Ermeni Vakıflar Birliği GenelSekreteri,Gedikpaşa Surp Hovhannes Ermeni Kilisesi Vakfı Başkanı,hayat dolu çalışma arkadaşımız Harutyun Şanlı’nın hayata gözlerini yumduğunun haberini alarak yıkıldık. Acılı ailesine ve Ermeni toplumumuza başsağlığı dileriz." açıklamasını yaptı. 

HDP milletvekili Garo Paylan da "Cemaatimizin emektârı sevgili Harutyun Şanlı'yı kaybettik. Çok üzgünüm. Nur içinde yatsın..." mesajını paylaştı.

AKP milletvekili Markar Esayan da sosyal medya hesabından "Gedikpaşa Surp Hovhannes Kilisesi Yönetim Kurulu Başkanı ve Ermeni cemaatinin önde gelen hayırseverlerinden, çalışkan evlatlarından değerli dostum Harutyun Şanlı kardeşimiz Kovid-19 hastalığı nedeniyle rahmetli olmuştur. Kederli ailesi ve tüm camianın başı sağolsun. Çok üzgünüz." dedi. 

Agos, Şanlı'nın kederli ailesinin, Ermeni  toplumunun, Vakıflar Birliği'nin ve Gedikpaşa Surp Hovhannes Kilisesi'nin acısını paylaşır ve başsağlığı diler. 

Kategoriler

Toplum