Dink Cinayeti Davası 16 Eylül'e ertelendi

Kamu görevlilerinin yargılandığı Hrant Dink Cinayeti Davası'nın üç gün süren oturumu sona erdi. Tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verildi. Mahkeme Hrant Dink ile İstanbul Valiliği'nde görüşen üç MİT mensubunun tanık olarak dinlenmesine gerek görmedi.

Celsenin bugünkü üçüncü oturumunda tanıkların dinlenmesine devam edildi. Daha sonra mahkeme heyeti talepleri aldı. 

Dink ailesi avukatı Hakan Bakırcıoğlu Hrant Dink ile 2004 yılında İstanbul Valiliği'nde görüşen MİT görevlilerinin dinlenmesi talebini yineledi ve mahkemenin celsenin ilk gününde verdiği "Görüşmeye katılan MİT görevlilerinin dinlenmesine gerek yoktur" kararının hatalı olduğunu, sözkonusu MİT görevlilerinin dinlenmesinin davanın seyri açısından önemli olduğunu söyledi. 

Bugünkü son oturumda tutuklu sanıklar taleplerini sundu. Sanık Fox TV Haber Müdürü Ercan Gün 48 aydır tutuklu olduğunu, alacağı cezanın üzerinde hapis yattığını, aleyhindeki suçlamaların temelsiz olduğunu, kaçma şüphesinin bulunmadığını belirterek tahliyesini talep etti. Gün Samsun'da Ogün Samast'ın Türk bayrağı önündeki görüntülerinin çekilmesi için Fox tv -TGRT tarafından görevli olarak Samsun'a gittiğini, görüntüleri birçok kanalın da yayınladığını ifade etti. Gün görüntülerin Ergenekon operasyonları için jandarma aleyhinde algı oluşturmak üzere yayınlandığı yönündeki suçlamaları kabul etmedi. 

Tutuklu sanıklardan Ramazan Akyürek ve Ali Fuat Yılmazer duruşmaya katılmadılar,avukatları aracılığıyla tahliye teleplerini ilettiler.

Sanık Muharrem Demirkale'nin de tahliye talebini dinleyen mahkeme heyeti ara karar için toplandı. 

Mahkeme duruşmayı 16 Eylül'e ertelerken cinayet günü görevde olan MİT İstanbul Bölge Müdürü Ahmet Köksoy'un MİT'in izin vermesi halinde tanık olarak dinlenmesine, 

Tutuklu sanıklar Ramazan Akyürek, Ali Fuat Yılmazer, Muharrem Demirkale ve Ercan Gün'ün tutukluluk hallerinin devamına karar verdi. Mahkeme heyeti 2004 yılındaki görüşmeye katılan MİT görevlilerinin tanık olarak dinlenmesine gerek olmadığı yönündeki kararının yineledi. 

Kategoriler

Güncel