Ermenistan Azerbaycan sınırında çatışma

Ermenistan'dan yapılan resmi açıklamalara göre Ermenistan-Azerbaycan sınırındaki Ermeni mevzileri Azerbaycan ordusu tarafından bombalandı. Azerbaycan ise saldırının Ermenistan tarafından geldiğini söylüyor. Çatışmada üç Azerbaycan askeri hayatını kaybetti.

Ermenistan Savunma Bakanlığı'nın açıklamasına göre 12 Temmuz’da saat 12:30'da Azerbaycan birlikleri Tavush bölgesindeki Ermenistan devlet sınırını ihlal etmeye çalıştı. Ermeni tarafından yapılan bir uyarıdan sonra Azerbaycan askerleri arabalarını bırakıp mevzilerine geri çekildiler. Bundan sonra Azerbaycan birlikleri bir kez daha Ermeni mevzilerini ele geçirmeye ve topçu ateşi açmaya çalıştı. Ancak Ermenistan ordusundan karşılık alıp geri çekildi. Ermenistan birlikleri çatışmalarda kayıp vermedi.

Ermenistan medyasına göre Azerbaycan Savunma Bakanlığı ise Azerbaycan ordusundan 3 askerin hayatını kaybettiğini, 5 askerin ise yaralandığı bildirdi.

Ermenistan Savunma Bakanlığı Basın Sözcüsü Shushan Stepanyan gerginliğin sonuçlarının tüm sorumluluğunun Azerbaycan siyasi ve askeri yönetiminde olduğunu açıkladı. Stepanyan bugün sabah saatlerinde Azerbaycan tarafının tekrar ateş açtığını söyledi. 

Ermenistan Dışişleri Bakanlığı Basın Sözcüsü Anna Naghdalyan resmi Facebook sayfasından yaptığı açıklamada Dışişleri Bakanı Zohrab Mnatsakanyan’ın  Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Başkanının özel temsilcisiyle devamlı irtibat halinde olduğunu açıkladı.

Naghdalyan, “Son zamanlarda, Azeri tarafı, AGİT Minsk Grup Eş Başkanlarının kışkırtıcı eylemlerden kaçınmaya, ateşkes rejimini güçlendirmeye yönelik çağrılarına rağmen, askeri gücü ve gerilimi artırmaya devam ediyor.” dedi.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre ise Azerbaycan Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, Ermenistan ordusunun sınırın Tovuz bölgesinde Azerbaycan mevzilerine top atışları da kullanarak gerçekleştirmek istediği saldırı girişiminin önlendiği belirtildi.

Azerbaycan ordusunun karşılık verdiği, Ermenistan askerlerinin kayıp vererek geri çekildiği kaydedilen açıklamada, çatışmada, Azerbaycan ordusundan 3 askerin hayatını kaybettiği, 4 askerin de yaralandığı bildirildi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Müşaviri, Cumhurbaşkanlığı Dış Politika Meseleleri Daire Başkanı Hikmet Hacıyev,  sınırda gerçekleştirilen provokasyonun Erivan yönetiminin iki ülke arasındaki sorunu müzakere yoluyla çözme konusundaki ilgisizliğinin bir başka kanıtı olduğunu söyledi.

Ermenistan Devlet Televizyonu Azerbaycan tarafının dördüncü asker kaybını da bu sabah açıkladığını duyurdu. (Ermenistan Kamu Radyosu, Anadolu Ajansı, Ajanslar)

Kategoriler

Güncel