Ermenistan-Azerbaycan sınırında çatışmalar sürüyor yeni kayıplar var

12 Temmuz'da Ermenistan Azerbaycan sınırında başlayan çatışmalar sürüyor. Ermenistan Tavush bölgesinde yeni bir mevzi ele geçirdiğini açıkladı. Azerbaycan 7 kayıp verdiğini Ermenistan tarafına ise büyük kayıplar verdirdiğini söylüyor. Ermenistan ise iki askerin ağır biçimde yaralandığını duyurdu.

Yerevan'dan yapılan açıklamalara göre Ermenistan Silahlı Kuvvetleri, Tavush bölgesinde yeni bir mevzi ele geçirdi. Bu mevzi, Tavush bölgesinde Azerbaycan tarafınıda daha büyük olan bir bölgeye giden yollarını kapatıyor. Panarmenian.net haber sitesine göre bu mevzi ve bölge, birkaç Ermeni köyüne tehdit ediyordu.

Ermenistan Savunma Bakanlığı eski sözcüsü Artsrun Hovhannisyan’ın daha önce Facebook sayfasında yazdığına göre Azerbaycan tarafı, insani kayıplarının yanısıra bir insansız hava aracını ve mevzisini de yitirdi.

Ermenistan Savunma Bakanlığı Sözcüsü Şuşan Stepanyan, “Ermenistan-Azerbaycan sınırının kuzeydoğu kısmında karşı tarafın açtığı ateş neticesinde Binbaşı Gaguş Ambartsumyan ile Yüzbaşı Sos Elbakyan ölümcül şekilde yaralandı” açıklamasını yaptı.

Binbaşı Ambartsumyan ile Yüzbaşı Elbakyan, Ermenistan-Azerbaycan sınırında pazar günü yeniden alevlenen çatışmaların başlamasından beri Erivan’ın açıkladığı ilk kayıplar.

Çatışmalarda Azerbaycan ordusundan biri tümgeneral olmak üzere 7 askerin hayatını kaybettiği  bildiriliyor.  

Anadolu Ajansı'nın haberine göre Azerbaycan Savunma Bakan Yardımcısı Kerim Veliyev, iki gündür devam eden çatışmalarda, Ermenistan ordusunun çok sayıda askeri araç ve mevzilerinin imha edildiğini  Ermenistan ordusundan yaklaşık 100 askerin öldürüldüğünü söyledi.  Veliyev, Azerbaycan ordusundan da kayıpların olduğu bilgisini paylaştı.

Veliyev, bu sabahki çatışmada, Tümgeneral Polad Heşimov ile Albay İlgar Mirzeyev'in hayatını kaybettiğini açıkladı.

Azerbaycan Savunma Bakan Yardımcısı Veliyev, çatışmalarda, Azerbaycan ordusundan bir er, iki binbaşı ve iki astsubayın hayatını kaybettiğini  bildirdi.

Sınırda çatışmaların başlamasından bu yana Azerbaycan’ın toplam  11 kayıp verdiği biliniyor.

Rusya, Ermenistan ve eski Bağımsız Devletler top; Topluluğu'ndan bazı ülkelerin üye olduğu Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü, Ermenistan ve Azerbaycan sınırında gerginleşen durumdan dolayı hassasiyetini dile getirerek çatışmaya derhal son verme çağrısında bulundu. Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü’nden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:


“Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü’nün sorumluluğu altında bulunan bölgede tarafları hemen ateşkese geri dönmeye çağırıyoruz. Ölülerin yakınlarına başsağlığı, yaralılara ise tez zamanda iyileşme dileriz.”

(Ermenistan Kamu Radyosu,, Sputnik, Anadolu Ajansı)

Kategoriler

Güncel