Cumartesi Anneleri Galatasaray'a karanfil bırakmak istedi: 3 gözaltı

Cumartesi Anneleri adalet talebini dile getirdikleri eylemlerinin 800. haftasında Galatasaray Meydanı'na karanfil bırakmak istedi. Polis 3 kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınan 3 kişi daha sonra serbest bırakıldı.

Cumartesi Anneleri'nin,  kaybedilen yakınlarının akıbetini sormak ve faillerin cezalandırılmalarını talep etmek amacıyla Galatasaray Meydanı'nda yapmak istedikleri açıklama bir kez daha polis engeline takıldı.

Aralarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar’ın da olduğu aileler İnsan Hakların Derneği (İHD) İstanbul Şubesi önünde bir araya gelerek Galatasaray Meydanı’na yürüdü. 

Polisin engellemeleri sonrası meydanda bir araya gelen aileleri ablukaya alan polisler açıklama yapmalarına izin vermedi. Kaybedilen Murat Yıldız’ın annesi Hanife Yıldız elindeki karanfili abluka altındaki Galatasaray Meydanı’na bırakmak istedi. Onlarca polis, Yıldız'ı alandan uzaklaştırdı. Yıldız’ın alandan uzaklaştırılmasına tepki gösteren Cumartesi insanı Yaşar Aktaş, polis tarafından gözaltına alındı. 

Kaybedilen Hasan Ocak’ın kardeşi Maside Ocak ve gözaltına alındıktan sonra cansız bedenine ulaşılan Rıdvan Karakoç’un ağabeyi Hasan Karakoç da  “Galatasaray’dan asla vazgeçmeyeceğiz” diyerek ellerindeki karanfili meydana bıraktı. Karakoç ve Ocak’a müdahale eden polis ikisini de gözaltına aldı. Gözaltına alınanlar daha sonra serbest bırakıldı. 

HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar meydana karanfil bıraktı. Cumartesi Anneleri adına Pervin Buldan burada açıklama yaptı. (Mezopotamya Ajansı, Ajanslar)

   

Kategoriler

Güncel