Tarihi zirvesini yakalayan dolar neden yükseliyor?

Dolar/TL kuru dün 7.05'i aşmıştı. Kur, bugün ise 7.2850 ile rekor seviyeden işlem gördü. Euro/TL ise 8.6580 seviyelerini gördü.

Reuters ajansı ABD Doları'ndaki yükselişi şu şekilde özetledi:

-TL, kamunun 2019'dan beri 110 milyar dolara ulaştığı tahmin edilen döviz satışlarının yeni kaynak olmaksızın sürdürülebilirliğine ilişkin endişelerle gelişmekte olan benzer para birimlerinden negatif ayrışarak değer kaybediyor. Değer kaybı dolar/TL'nin 6.85 civarında neredeyse 2 ay sabit kalması sonrası geçen hafta belirginleşti. Euro/TL'deki yükselişte ise euro/dolar parite etkisi hala ana belirleyici konumunda.

-TCMB'nin politika faizinin enflasyonun 4 puan altında kalması ile lokal yatırımcılarının TL mevduat getirisi elde edememesi nedeniyle dövize, altına ve son dönemde bu araçları barındıran yatırım fonlarına yönelme eğilimi dikkat çekiyor. Yurtiçi yerleşiklerin yabancı para mevduatları 204 milyar dolarla tarihi zirvede bulunuyor.

-Öte yandan TL reel faizini Türkiye için yeterli bulmayan yabancı yatırımcıların sabit getirili ve hisse senetlerinden yılbaşından beri çıkışı da 11 milyar doları aştı. Yıllar içinde Türkiye'nin DİBS hacminin dörtte birini finanse eden yabancı yatırımcılar şu an bu oranı %4'ün altına düşürmüş durumda.

 -TCMB başta olmak üzere kamunun döviz piyasasında bugüne kadar yaptığı arzı devam ettirmek adına ya yeni bir döviz finansmanına ya da döviz arzına ara vermeye yakın olduğundan endişe ediliyor.

Kategoriler

Güncel