Bursa'da yıkılan kilise için soru önergesi

HDP milletvekili Garo Paylan Bursa'da yıkılan Aziz Georgios kilisesi için Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'a soru önergesi yöneltti. Paylan "Ülkemizde yıkıma terk edilen çok sayıda kilisenin korunması için ne yapacaksınız?" dedi.

Bursa'nın Nilüfer ilçesinde bulunan tarihi Aziz Georgios kilisesi geçtiğimiz günlerde yıkılmıştı. HDP milletvekili Garo Paylan TBMM'ye konuyla ilgili bir soru önergesi verdi. Paylan'ın önergesi şöyle: 

"Vakıflar Genel Müdürlüğü himayesinde bulunan Bursa Özlüce’deki tarihi Aziz Georgios Rum Kilisesi bakımsızlıktan dolayı yıkılmıştır.
Mübadeleden sonra camiye dönüştürülen, fakat cemaati bulunmadığından dolayı metruk hale gelen yapı 2006 yılında Nilüfer Belediyesi tarafından restore edilmiş ve kültür merkezine dönüştürülmüştü. 2013 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından açılan bir dava sonucunda yapı belediyeden alınıp, İnesiye Köyü Cami Vakfı adına tescil edilmiş ve kapısına kilit vurulmuştu.
Bu bağlamda,
1. Aziz Georgios Rum Kilisesini neden yıkılmaya terk ettiniz?
2. Yapıda çatlaklar oluştuğuna dair farklı tarihlerde Nilüfer Belediyesi tarafından yapılan uyarıları neden dikkate almadınız?
3. Aziz Georgios Rum Kilisesinin yıkılmasından sorumlu kişi veya kurumlar hakkında soruşturma açacak mısınız?
4. Ülkemizde yıkıma terk edilen çok sayıda kilisenin korunması için ne yapacaksınız?"

Kategoriler

Güncel