MİT Davası'nda gazetecilere tahliye

Libya’da hayatını kaybeden MİT görevlisinin cenazesiyle ilgili haberler nedeniyle yargılanan gazetecilerin Çağlayan'daki İstanbul 34. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen ikinci duruşmasında karar çıktı. Tutuklu gazeteciler tahliye edildi.

Mahkeme Aydın Keser, Barış Pehlivan, Barış Terkoğlu, Eren Ekinci, Hülya Kılınç, Ferhat Çelik ve Murat Ağırel'in "Devletin Güvenliğine ve Siyasal Yararlarına İlişkin Bilgileri Açıklama" (TCK 329) suçlamasından beraatlerine karar verdi.

Mahkeme Barış Terkoğlu ve Eren Ekinci'nin MİT Kanunu 27/3 uyarınca İstihbarat Faaliyeti İle İlgili Bilgi Ve Belgeleri İfşa Etmek suçlamasından beraatlerine hükmetti.

Mahkeme Aydın Keser, Ferhat Çelik ve Murat Ağırel'e MİT Kanunu'nu ihlal ettikleri gerekçesiyle 4 yıl 8 ay 7 gün, Barış Pehlivan ve Hülya Kılınç'ı 3 yıl 9 ay hapis cezası verdi.

Sanıkların tutuklulukta ve gözaltında geçen sürelerinin cezalarından mahsubuna hükmedildi. 

Barış Pehlivan, Hülya Kılınç ve Murat Ağırel'in tutuklukta geçirmiş oldukları süre göz önüne alınarak tahliyelerine hükmedildi.

Aydın Keser, Ferhat Çelik, Barış Terkoğlu ve Eren Ekinci daha önce tahliye edilmişlerdi.

Mahkeme ayrıca Aydın Keser ve Ferhat Çelik hakkında uygulanan "ikametlerinin bulunduğu il sınırlarını terk etmemek" ve "belirlenen yerlere başvurmak" şeklindeki adli kontrol kararlarının kaldırılmasına hükmetti.

Yurtdışında bulunan Erk Acarer'in dosyasının ayrılmasına karar verdi. (Ajanslar)

Kategoriler

Güncel