Yeşiller Partisi kuruldu

Kuruluş çalışmalarını tamamlayan ve İçişleri Bakanlığı’na başvurarak siyasi parti statüsü kazanan son parti, 110 kurucu üyesi ile yola çıkan Yeşiller Partisi oldu.

“Evimiz yanıyor! Bu yangını söndüreceğiz!” diyerek harekete geçen Yeşiller,  hedeflerini “dünyamızın iyice çıkmaza giren sorunlarına doğayı merkeze alan ve toplumların hiçbir ferdini geride bırakmayan somut ve gerçek çözümler üretmek” olarak tanımlıyor. 

Parti, başta iklim krizi olmak üzere, içinde yaşadığımız krizler çağına somut çözüm önerileri sunmayı amaçlıyor. İnsanın ve doğanın sömürülmesine karşı ekolojik dengeye sahip çıkma amacıyla yola çıkan Yeşiller Partisi, Emine Özkan ve Koray Doğan Urbarlı’nın eş sözcülüğünde, 110 kurucu üyeden oluşuyor.

Türkiye’nin yeşil politikaya ihtiyacı olduğunu söyleyen Yeşiller Partisi Eş Sözcüsü Emine Özkan partinin kuruluş gerekçesini şöyle açıkladı: 

“Bugün küresel çapta üç büyük krizle karşı karşıyayız: En başta iklim krizi, ikinci olarak küresel bir sağlık krizi ve üçüncü olarak toplumsal, iktisadi kültürel eşitsizlik ve hukuksuzluklara dayalı bir demokrasi ve adalet krizi. Bu krizlerle baş etmek için ortaya konacak etkili politikalar yeşil düşüncelere dayanıyor. Avrupa başta olmak üzere dünyada yükselen yeşil siyaset bunun en somut göstergesi. Türkiye’de de uzun yıllardır var olan yeşil hareket, toplumun bugünkü ihtiyaçlarını görerek Yeşiller Partisi’ni kurdu.”

İklim krizi, ormansızlaşma, biyoçeşitlilik kaybı gibi ekolojik sorunlara karşı hemen harekete geçilmesi gerektiğini belirten Yeşiller Partisi Eş Sözcüsü Koray Doğan Urbarlı da Yeşiller’in sorun ve çözüm öncelikleri hakkında şunları söyledi:

“Yeşiller Partisi olarak hem yerel hem de küresel sorunlarla karşı karşıya olduğumuzun bilincindeyiz. Çözüm önerilerimiz de bu gerçek gözetilerek düşünüldü ve ortaya konuldu. Ekonomi, özgürlük, demokrasi ve adalet sorunlarının Türkiye’nin en yakıcı sorunları olduğunun farkındayız. Şimdiye kadar tanık olduğumuz düşünce kalıplarını tüm bu sorunların bizzat kaynağı olarak görüyoruz ve çözüm için hayata yeni ve yeşil bir noktadan bakıyoruz.”

Yeşiller Partisi, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi’nden sonra ekoloji gündemini ilk sıraya koyan ikinci parti oldu. 

Partinin kurucuları arasında Ergin Cinmen, Korhan Gümüş, Burcu Meltem Arık, Ercüment Gürçay, Sezin Öney, Nil Mutluer, Pelin Cengiz, Emel Kurma, Sennur Baybuğa, Feyha Karslı, Rudi Sayat Pulatyan gibi isimler yer alıyor. 

Kategoriler

Güncel