Gülsüm Elvan: "Mahkeme katili aklamaya çalışıyor"

Gezi Direnişi sırasında polisin kullandığı biber gazı fişeğinin başına isabet etmesi sonucu yaşamını yitiren Berkin Elvan’ın ölümüyle ilgili davaya devam edildi.

Çağlayan'daki İstanbul 17'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşma salonuna CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Berkin’in ailesi, avukatları ve sınırlı sayıda basın mensubu alındı.

İlk olarak konuşan Berkin Elvan’ın babası Sami Elvan, çocuğunun özelikle hedef seçildiğini belirterek, şöyle dedi:

“Hiçbir olay yokken benim çocuğumu bu ekrandaki katil, tetikçi vurdu. 13 yaşındaki bir çocuk nasıl terörist olabilir? Bunu açıklasınlar.  13 yaşındaki bir çocuğun terörist olduğu iddiasını aklamanız gerek. O dönem Abdullah Gül, Devlet Bahçeli arayıp başsağlığı diledi. Bu çocuk teröristse bu insanlar başsağlığı diler miydi? Karar verirken çocuğunuz varsa aklınıza onları getirip verin.”

Berkin’in annesi Gülsüm Elvan da şöyle dedi:

“Ben buraya Berkin olarak geldim. 17 duruşmadır bu mahkeme o katili aklamaya çalışıyor. Her şey meydanda. Öldürülen çocukların suçlusu adaleti sağlamayanlardır. Kimseyi öldürmedim, hırsızlık yapmadım. Meydanlarda yuhalandım. Hangi acıya yanayım? Çocuğumu o katil aldı benden. Ben yaşamıyorum, nefes alamıyorum.  Sofraya otururken hâlâ Berkin'i çağırıyorum. . Mahkemenize, her şeye isyan ediyorum.”

Elvan’ın avukatı Can Atalay, olay günü polislerin sokağın başındaki hareketlerine ilişkin video kayıtlarının izlendiğini ifade etti ve şöyle dedi:

“Gaz tüfeği kullanan polislerin pusu kurduğu, keşif yaptığı görülüyor. Atış yapan polis bu toplantı ve gösteri yürüyüşüne usulüyle müdahale etmemeye karar veriyor. 80 metre kala atış yaparak kasten vuruyor Berkin'i. Kasıt olduğu açık.  Keşif sırasında jandarma ve polis arasındaki kavga nedeniyle jandarma dosyadan çekildi. Bu yüzden keşif raporu yok. Buna rağmen görüntülerle hedef gözeterek atış yapıldığı ortada.”

Avukat Çiğdem Akbulut da şunları söyledi: 

"Dosyanın eski savcılarından biri emniyete yazdığı yazıda olayla ilgili olmayan polislerin listesinin gelmesi nedeniyle adeta isyan etti. Emniyet, görevli polis listesini göndermeyerek kasıtlı olarak dosyayı sürüncemede bıraktı. Olayın yaşandığı sokakta MOBESE kamerası olmasına rağmen kamera olmadığını bile yazdılar."

Sanık polis Fatih D. ise "Baştan beri karşı tarafın avukatlarının söyledikleri standarttır. Konuştukları varsayım ve hayalidir. Keşif esnasında polis ve jandarmanın kavga ettiğini söylüyorlar. Bunu da ispat edemiyorlar. Kimsenin yaralanmasıyla bir ilgim yok” dedi.

Sanık polisin avukatları da Elvan ailesinin avukatlarının beyanlarına itiraz ettiklerini söyledi. 

Mahkeme heyeti dosyayı esas hakkındaki mütalaanın hazırlanması için savcılığa göndererek duruşmayı erteledi. Bir sonraki dava 9 Aralık’ta görülecek.

Kategoriler

Güncel