Buldan: Operasyon Türkiye halklarına karşı yapıldı

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, HDP'li siyasetçilerin toplu olarak gözaltına alınması sonrası yaptığı açıklamada muhalefeti omuz omuza destek vermeye çağırdı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkan Pervin Buldan, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Kobanê eylemleri gerekçe gösterilerek başlatılan soruşturmada 82 HDP'linin gözaltına alınmasına ilişkin parti genel merkezinde  basın toplantısı düzenledi.

HDP bileşeni olan partilerinin başkanlarının da katıldığı toplantıda konuşan Eş Genel Başkan Pervin Buldan, dün gerçekleştirdikleri Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısında yapılan operasyonları kapsamlı bir şekilde tartıştıklarını ifade etti.

MYK toplantısında bir planlama oluşturduklarını aktaran Buldan, “Dün sabah yapılan operasyonun hemen ardından gözaltına alınan arkadaşlarımızı Ankara’ya getirdiler. O saat itibariyle hem bizlere hem genel merkezimize, partimize çok yoğun bir sahiplenme, gerçekleşti. Buradan bizlere geçmiş olsun dileklerini ileten siyasi parti temsilcilerine, kadınlara ve bizimle dayanışma içinde olan herkese teşekkür etmek istiyoruz” dedi.  

Yapılan operasyonun siyasi olduğunun vurgulayan Buldan şunları söyledi: 

“4 yılı aşkındır Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ hala cezaevindeler. 4 yılı aşkındır, milletvekillerimiz, belediye eşbaşkanlarımız hala tutuklu. O günden bugüne kadar o operasyonlar hız kesmeden devam etti. Siyasi soykırım operasyonlarına hiçbir şekilde ara verilmedi. HDP’nin, Kürtlerin tüm kazanımları gasp edilmeye çalışıldı. Belediye eşbaşkanları tutuklandı, belediyelerimize kayyımlar atandı, her gün yeni yeni operasyonlar gerçekleşti, il ve ilçe yönetimlerimizdeki arkadaşlarımız gözaltına alındılar, siyasetten uzak tutulmaya çalıştılar. Bu operasyonların dün itibariyle devam ettiğini belirtmekte yarar var. HDP yeni bir operasyonla karşı karşıya değil, HDP’ye yeni bir operasyon yapılmıyor. HDP’ye bu operasyon daha önce yapılan operasyonların devamıdır, bir darbe girişimidir. AKP’nin siyasi darbelerinin bir devamıdır aynı zamanda."

"Dün gözaltına alınan arkadaşlarımızın isimlerine bakıldığı zaman ne amaçla gözaltına alındıkları çok açık şekil anlaşılabiliyor, Gözaltına alınan arkadaşlarımızın hepsi bu ülkenin barışı, demokrasisi ve özgürlükleri için mücadele veren arkadaşlarımızdır."

Buldan sözlerine şöyle devam etti: 

"Bugün yapılan siyasi soykırım operasyonu, sadece HDP’ye yapılmamıştır, bu aynı zamanda Türkiye halklarına yapılan bir operasyondur. Türkiye halklarının bugün ekonomik krizden savaş politikalarından kaynaklı açlığın, yoksulluğun pençesine düşmesinden kaynaklı AKP Hükümeti, Türkiye halklarına yönelik bir algı operasyonu yapmaya çalıştığını biliyoruz."

"6-8 Ekim eylemleri denilen mesele tam anlamıyla o dönem açısından DAİŞ barbarlığına karşı Türkiye halklarının göstermiş olduğu bir protestodur. Orada katledilen 53 insanın 47’si zaten HDP’lidir. Hiçbir soruşturma açılmamış öldürülen kişilerin isimleri telaffuz edilmezken bir kişi ön plana çıkarılarak bunun üzerinden algı operasyonu yapılmak istenmiştir. Defalarca TBMM’de 6-8 Ekim araştırılsın diye önerge vermemize rağmen AKP oylarıyla reddedilen, araştırma komisyonu kurulmasına izin verilmeyen bir süreci konuşuyoruz bugün. 

Üzerinden tam 6 yıl geçmiş ancak yeni bir şeymiş gibi AKP’nin ortaya koyduğu 6-8 Ekim olaylarının hakikatini Türkiye halklarına anlatmaya devam edeceğiz."

Buldan muhalefete de çağrıda bulundu:

"Eğer saldırı AKP’dense, mücadele muhalefette olmalıdır. Bugün daha fazla bir arada olmanın, daha fazla omuz omuza olmanın, daha fazla birlikte yürümenin yol ve yöntemleri bulunmalıdır. Türkiye halklarının hep birlikte kazanacağının inancımı ifade etmek istiyorum. Bizler kazanacağız. Bundan kimsenin kuşkusu olmasın. Ezilen herkes bu sürecin kazananı olacaktır. HDP, bu sürecin kazananı olacaktır, HDP baş eğmedi, baş eğmeyecektir; diz çökmedi diz çökmeyecektir bu da size dert olsun."

          

Kategoriler

Güncel