Çatışmalarda ikinci gün: Kayıplar artıyor

Ermenistan- Azerbaycan sınır hattında 27 Eylül Pazar günü başlayan çatışmalar sürerken, kayıplar artıyor.

Karabağ Savunma Bakanlığı Pazartesi gece saatlerinde saatlerinde 26 yeni kayıp bildirdi. Bakanlık hayatını kaybeden askerleri isimleriyle açıkladı. 

Karabağ önceki saatlerde 58 kayıp açıklamıştı.  Böylece toplam kayıp sayısı 84'e ulaştı. 

Karabağ'dan yapılan açıklamada dün kaybedilen bazı bölgelerin bu sabah tekrar geri alındığı da belirtildi.

Karabağ Cumhurbaşkanı Arayik Harutyunyan sivil kayıplar olduğunu da bildirdi.

Yapılan açıklamalarda  Azerbaycan'ın Talish bölgesindeki saldırılarının sürdüğü bu saldırıların püskürtüldüğü 22 tank ve 10'dan fazla zırhlı aracın imha edildiği belirtildi. Karabağ Azerbaycan ordusunun 350 kaybı olduğunu bildiriyor. 

Ermenistan ayrıca gün boyunca Azerbaycan saldırılarında sivillerin yaralandığını bildirdi. 

Ermenistan Cumhuriyeti’nin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ndeki temsilcisi, bugün AİHM’e yeni belgeler sunduğunu bildirdi.

AİHM Ermenistan temsilcisi, Facebook sayfasında “Ermenistan, Azerbaycan silahlı kuvvetleri tarafından yerleşimlerin, sivil yapıların ve sivil halkın hedef alınmasıyla ilgili yeni belgeler sunmuştur” dedi.

Ermenistan Pazar günü de sivillere yönelik saldırıların durması için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvurmuştu. 

Azerbaycan henüz resmi kayıp sayısı açıklamadı. Azerbaycan Hazar Araştırma Enstitüsü açıklamasına göre Azerbaycan'ın 11 kaybı var. Enstitü bu sayıyı sosyal medya paylaşımlarına dayandırıyor. 

Azerbaycan ordusu,ayrıca Talış köyü etrafındaki bazı stratejik tepelerin kontrolünü ele geçirdiğini açıkladı.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı,  Azerbaycan Hava Kuvvetleri'ne ait bir uçağın düşürüldüğü bilgisinin doğru olmadığını söylüyor. 

Daha önce Rus basını, Ermenistan tarafının Azerbaycan An-2 uçağının düşürüldüğünü iddia ettiğini açıklamıştı.

Suriyeli yabancı savaşçıların Türkiye tarafından Azerbaycan'da konuşlandırıldığı yönündeki bilgiler ise uluslararası basında da geniş yer buluyor. 

Bugün Reuters ajansı ve The Guardian gazetesi bu yöndeki haberlere yer verdiler. Reuters ajansı haberini iki Suriyeli savaşçıya dayandırdı. Ajansa konuşanlar 1.500 ABD Doları maaş verildiğini, savaşçıları Türkiye destekli Suriye Ulusal Ordusu'nun topladığını söyledi. 

The Guardian gazetesi de Suriye'den üç kişiyle görüşerek durumu haberleştirdi. Gazeteye konuşan üç kişi de 700-1000 ABD Doları arasında bir maaş önerildiğini söylediler. 

Kategoriler

Güncel