Türkiye savaşa müdahil mi? Tarafların açıklamaları

Ermenistan Azerbaycan arasındaki çatışmalar ikinci gününde sürerken Ermenistan ve Karabağ Türkiye'nin savaşta yer aldığı açıklamasını yaptı.

Ermenistan Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'nin artık Dağlık Karabağ'daki askeri operasyonlara doğrudan dahil olduğunu söyledi.

Ermenistan Dışişleri Bakanlığı, "dronlar dahil, Türk silahlarını kullanan Türk askeri uzmanlarının olduğunu" ifade etti

Ermenistan ve Karabağ ayrıca Türkiye'nin yabancı terörist militanları seferber edip Azerbaycan'a gönderdiğini belirtiyor. 

Ermenistan’ın Rusya Büyükelçisi Vardan Toğanyan Rus basınına verdiği demeçte, Türkiye ve Suriye’den Azerbaycan’a nakledilen teröristlerin Dağlık Karabağ’da Azerbaycan tarafında savaştığını söyledi.

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Bayramov ise  RIA Novosti ajansının aktardığına göre , "Türk müdahalesi yok. Türkiye ile Azerbaycan arasındaki askeri-teknik işbirliğinden bahsediyorsak, Azerbaycan'ın bir dizi ülkeyle ve hatta Rusya ile askeri-teknik işbirliği var." dedi. 

Avrupa Birliği'nden de konuyla ilgili değerlendirme geldi. 

AB Dış Politika Sorumlusu Peter Stano çatışmaya yabancı güçlerin karıştığını doğrulayamayacağını söyleyerek," çatışmaya herhangi bir dış müdahale kabul edilemez" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise bugün yaptığı konuşmada  Minsk üçlüsü'nün (Amerika, Rusya, Fransa)  30 yıldır sorunu çözmediğini belirterek, şunları söyledi:

"Adeta bu sorunu çözmemek için de ellerinden geleni yapmışlardır. Şimdi ise akıl veriyorlar, zaman zaman da tehdit ediyorlar. Nedir bu tehdit? 'Türkiye burada mı? Türk askeri burada var mı?' Bunu söyleyenler güneyimizde, özellikle Suriye'nin kuzeyinde binlerce tır silahı oraya taşıyanlardır. Bunu söyleyenler, Suriye'nin kuzeyini parselleyen, orada üsleri kuranlardır. Bunu söyleyenler, koalisyon güçleriyle Suriye'de cirit atanlardır. Bunlar şimdi gelmişler 'Türk askeri burada var mı? Türkiye buraya silah naklediyor mu?' Şu mantığa bak, şu akla bak. Adeta İlham Aliyev kardeşimiz sanki bunlara hesap verecek. Zaten 30 yıla yakındır size hep hesap verdi."

Suriye’nin Afrin şehrinde faaliyet gösteren İnsan Hakları Kuruluşu’nun (Human Rights Organisation-Afrin) haberine göre ise , Türkiye yanlısı 4000 militan, çatışmalara  katılmak üzere Suriye'den Karabağ -Azerbaycan temas hattına sevk edildi.

Kuruluşun verilerine göre, bu gruptan 81 kişi çatışmalarda öldürüldü. 

Kategoriler

Güncel