Çatışmalarda 23. gün: BM'de gözlem mekanizması tartışıldı

Ermenistan ve Azerbaycan arasında ikinci kez varılan ateşkese rağmen çatışmalar durmadı. Diplomasi cephesinde ise çabalar sürüyor.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı’nın açıklamasına göre, dün gündüz saatlerinden gece saatlerine kadar cephe hattının Ağdere-Ağdam, Fuzuli-Hadrut-Cebrail ve Kubadlı-Zengilan bölgeleri yönünde çatışmalar çeşitli yoğunluklarla devam etti.

Azerbaycan karşı tarafa gerek askeri gerekse teçhizat yönünden kayıp verdirildiğini açıkladı. 

Ermenistan cephesinden yapılan açıklamada da  temas hattının belirli bölgelerinde karşılıklı topçu ateşinin sürdüğü belirtildi.  Açıklamada Azerbaycan ordusuna askeri ve tiçhizat bakımından kayıp verdirildiği belirtildi. 

Ermenistan ayrıca bir Türk yapımı Bayraktar TB2 İHA’sının vurulduğunu açıkladı. 

Öte yandan Politico sitesinin haberine  göre ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, Ermenistan ve Azerbaycan dışişleri bakanları ile Cuma günü Washington'da ayrı ayrı görüşecek.

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı, AGİT Minsk Grubu eşbaşkanları ile bir görüşmenin de Azeri bakan Bayramov'un planladığı toplantılar arasında olduğunu söyledi.

Washington'da Azerbaycan ve Ermenistan dışişleri bakanları arasında bir görüşme olup olmayacağı bilinmiyor.

BM Güvenlik Konseyi ise dünkü kapalı toplantısında  Ermenistan ve Azerbaycan'a ateşkese uyma çağrısı yaptı. Toplantıda ayrıca gözlem mekanizması kurulması tartışıldı.

Rusya'nın Birleşmiş Milletler'deki daimi temsilcisi Vasily Nebenzya, "BM Güvenlik Konseyi, Dağlık Karabağ'da ateşkes sağlamanın önemini tartıştı" dedi.

Rusya'nın TASS haber ajansına konuşan Nebenzya, "Asıl mesele ateşkesin uygulanmasının nasıl izleneceği" dedi. 

Nebenzya'ya göre Rusya Savunma Bakanı'nın Ermenistan ve Azerbaycanlı meslektaşları ile bu denetim mekanizmasının nasıl uygulanacağını görüştüğüne dair haberler var.

Nebenzya bölgeye bir BM gözlemci misyonunun konuşlandırılmasının Güvenlik Konseyi'nin özel yetkilerini gerektirebileceğini söyledi ve "Bu kolay  bir mesele değil" dedi.

Rus temsilci, "Kim orada ve hangi pozisyonda olacak, bunu kim gerçekten doğrulayacak - bu soru hala tartışılıyor" dedi. 

Fransız Senatör Valerie Boyer ise, bu hafta Dağlık Karabağ’ın bağımsızlığının tanınması ve Türkiye ile Azerbaycan’ın eylemlerinin kınanması için Senato’ya teklif sunacağını ifade etti.

Twitter’dan açıklama yapan Fransız Senatör Valerie Boyer, “Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ’daki ilerleyişine karşı koymak, aynı zamanda Türk İslamının Avrupa’da yayılmasına engel olmak anlamına geliyor. Bu hafta Senato’ya Dağlık Karabağ’ın tanınması ve Türkiye ile Azerbaycan’ın eylemlerinin kınanması için teklif sunacağım” ifadelerini kullandı.

(Sputnik, BBC Azeri)

Kategoriler

Güncel