İnsan Hakları İzleme Örgütü ve Af Örgütü'nden Karabağ raporları

İnsan Hakları İzleme Örgütü (Human Rights Watch) Azerbaycan'ın Karabağ'da misket bombası kullandığını açıkladı. Uluslararası Af Örgütü de taraflara sivillere yönelik saldırıları durdurma çağrısı yaptı.

İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün açıklamasına göre kuruluş,, Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ'daki çatışmalar sırasında yerleşim alanlarında misket bombası kullandığı dört vakayı belgeledi.

Rapora göre, İnsan Hakları İzleme Örgütü Stepanakert (Hankendi)'de patlayan roket ve cephane kalıntılarının yanı sıra çeşitli yerlerde mühimmat kalıntıların ve Hadrut şehrinde  patlamış ve patlamamış mühimmatları inceledi, saldırılara tanık olan kişilerle görüştü

İnsan Hakları İzleme Örgütü Silah Bölümü Müdürü  Stephen Goose, "Misket bombalarının özellikle kalabalık bölgelerde sürekli olarak kullanılması, sivillerin güvenliğinin ihmal edildiğini gösteriyor" dedi. 

Kuruluş, çatışma sırasında hem Ermenistan hem de Azerbaycan'ın "insani hukuku takip edip etmediğini araştırdığını", Azerbaycan hükümetine yerinde soruşturma yürütmek için erişim talebinde bulunduğunu, ancak henüz erişim izni alamadığını açıkladı. 

Af Örgütü açıklaması

Uluslararası Af Örgütü 20 Ekim'de bir açıklama yayımlayarak, Ermenistan ve Azerbaycan’ı sivillerin yoğun olarak yaşadığı bölgelerde geniş alan etkili ağır patlayıcı silahların kullanımını derhal durdurmaya çağırdı.

Açıklamaya göre Uluslararası Af Örgütü Kriz Müdahale Birimindeki uzmanlar, mevcut kanıtları inceledi. Rapora göre kanıtlar, son günlerde uluslararası insancıl hukuk ihlal edilerek kullanılan balistik füzelerin ve hedef hassasiyeti olmadığı bilinen topçu roketlerinin sivillerin ölmesine, yaralanmasına ve geniş kapsamlı hasara yol açtığını gösteriyor.

Raporda özellikle, son günlerde Ermenistan tarafının kullandığı topçu mermileriyle defalarca hedef alınan Azerbaycan’ın Gence şehri ile Ermenistan’ın kontrol ettiği Dağlık Karabağ bölgesinde sivillerin öldürüldüğü ve sivil yapılara ağır hasar verildiği bildirildi.

Uluslararası Af Örgütü Doğu Avrupa ve Orta Asya Direktör Vekili Denis Krivosheev, “Bir kez daha, çatışmanın tüm taraflarını, sivilleri korumaya öncelik vermeye ve uluslararası insancıl hukuka saygı göstermeye çağırıyoruz. Sivillerin yaşadığı bölgelerde bu tür silahların ve silah sistemlerinin kullanılmasına derhal son verilmeli" dedi. 

 

Kategoriler

Güncel