Trump'tan Karabağ mesajları: İlerleme var

ABD Başkanı Trump gazetecilerin sorularını yanıtlarken Ermenistan Azerbaycan arasındaki çatışmalara da değindi. Trump "İyi bir ilerleme kaydettik dedi.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo bugün Ermenistan ve Azerbaycan dışişleri bakanlarrı ile ayrı ayrı biraraya gelmişti. 

Konu ABD Başkanı Trump'ın da gündemindeydi. Trump gazetecilerin soruları üzerine, 

"Ermenistan ile konuşuyoruz. Ermenistan ile çok iyi ilişkilerimiz var. Orada çok güzel insanlar yaşar. Çok adanmış, amaçlı, inanılmaz insanlar. ABD'de de çok sayıda Ermeni yaşıyor. Ne olacağını göreceğiz. Bu konuda iyi bir ilerleme olduğunu düşünüyorum ”dedi. 

Bu arada Karabağ lideri Arayik Harutyunyan Rusya Devlet başkanı Putin'e bir mektup yazdı. Karabağ Ermenilerin'nin Rusya tarihinde oynadığı role dikkat çeken ve Putin'in önceki gün çatışmaların başlangıcına dair yaptığı açıklamaları hatırlatan Hurutyunyan,

"Bütün bunları hesaba katarak, Azerbaycan-Karabağ ihtilaf bölgesindeki savaşı sona erdirmek ve siyasi süreçleri yeniden başlatmak için her türlü çabayı göstermenizi rica ediyoruz.” dedi. 

Putin Valdai Tartışma Kulübü'nde yaptığı konuşmada "Bölgedeki çatışmaların 30 yıl önce Ermeni halkına karşı işlenen ağır suçlar sonucunda başladığını" söylemişti. 

Kategoriler

Güncel