Rus savunma ve dışişleri bakanları Paşinyan ile görüştü

Rusya Savunma Bakanı Şoygu ve Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Ermenistan'a gitti. Şoygu ve Lavrov Başbakan Paşinyan ile ayrı ayrı biraraya geldi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya'nın Dağlık Karabağ'daki insani sorunlara ve sığınmacı meselesine çözüm bulma konusuna bağlılığını koruduğunu söyledi.

Lavrov öncülüğündeki Rus heyeti, Erivan'da Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ve hükümet yetkilileriyle bir görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmede konuşan Lavrov, "Öncelikle Dağlık Karabağ'da yaşanan sorunları çözme ihtiyacıyla ilgili konular mevcut. 9 Kasım tarihli anlaşma, tüm bu sorunları üç lider tarafından imzalanan anlaşmadaki mutabakatlar temelinde çözme imkanı sunuyor. Bunlar öncelikle sığınmacıların dönmesi ve bölgedeki tüm insani sorunlarla alakalı. Çözüm bulma konusuna bağlılığımızı koruyoruz" dedi.

Lavrov, Rus barış gücü misyonuna ek olarak Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in talimatıyla kurulan kurumlar arası merkezin tüm bu konuların çözüm sürecini yakından izleyeceğini ifade etti.

Lavrov, Rusya'nın uluslararası kuruluşları bölge sakinlerine daha aktif şekilde yardım etmeleri yönünde teşvik ettiğini ekledi.

Paşinyan da, Facebook hesabından yaptığı açıklamada Lavrov'la yapıcı bir görüşme gerçekleştirdiklerini belirtti.

Lavrov, heyetler arası toplantının ardından Ermenistan Başbakanı Paşinyan ve Dışişleri Bakanı Ara Ayvazyan'la ayrı ayrı görüşmeler de gerçekleştirdi.

Paşinyan, Lavrov'la görüşmesinde Rus barış gücünün Dağlık Karabağ'daki varlığını bölge sakinlerinin güvenliği bakımından önemli bir faktör olarak niteledi.

Paşinyan, "Şu anda bölge sakinlerinin dönüşünde iyi bir dinamik gözleniyor. Rus barış gücü askerleri, belirlenen noktalarda çalışmalara başladı, güvenliği sağlıyor ve bu durum güvenliğin sağlanması açısından çok önemli bir faktör" dedi.

Sabah saatlerinde ise Rus Savunma Bakanı Sergei Şoygu Başbakan Paşinyan ile görüştü. Görüşmenin basına açık bölümünde konuşan Şoygu, Rus heyetinin Ermenistan'a 'kapsamlı bir programla' geldiğini söyledi.

Şoygu, Dağlık Karabağ'da barışın tesisi için çok çalışma yapılması gerektiğini ve önlerinde yeniden kan akmasını engelleme görevi bulunduğu belirtti.

Paşinyan da, Dağlık Karabağ'daki çatışmalar boyunca Ermenistan'ın Rusya'nın desteğini her zaman hissettiğini ifade etti.

Paşinyan, "Savaş sırasında Rusya'nın, Rusya Devlet Başkanı ve Başbakanının desteğini, sizin kişisel desteğinizi her zaman hissettik. Savaştan önce zor bir aşama vardı ancak şimdi daha zor zamanlardayız ve bu dönemde güvenlik ve askeri-teknik işbirliği alanları da dahil Rusya'yla işbirliğini derinleştireceğimizi umuyoruz" dedi.

Bugün bölgede farklı bir askeri ve siyasi durumun söz konusu olduğunu kaydeden Paşinyan, "Yeni durumun tüm parametrelerini incelemeliyiz. Temaslarımızın müttefiklik ve kardeşlik ruhu içinde derinleşeceğini, işbirliğimizin daha yakın ve stratejik hale geleceğini umuyoruz" ifadelerini kullandı.

Şoygu, "Dağlık Karabağ'ın neredeyse tamamında faal durumdayız. 23 gözlem noktası kuruldu. Stepanakert yolu kontrolümüz altında. Sığınmacıların dönmesini sağlıyoruz. Barışçıl yaşam halihazırda başlamış durumda. Bizim ana görevimiz, yeniden akmasına müsaade etmemek. Bu, bizlere Başkomutanımız (Putin) tarafından verilen bir görev" diye ekledi.

Şoygu-Paşinyan görüşmesine yeni Ermenistan Savunma Bakanı Vagarşak Arutyunyan da katıldı. Taraflar, Dağlık Karabağ'da ateşkes rejiminin korunmasını ve Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan liderlerinin imzaladığı anlaşmanın uygulanma sürecini istişare etti.

 Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov da bugün ayrı bir uçakla Ermenistan'a geldi. 

Kategoriler

Güncel