Boğaziçi Üniversitesi'nde rektör atamasına tepkiler

Boğaziçi Üniversitesi'ne eski AKP milletvekili adayı Prof. Dr. Melih Bulu'nun atanmasına tepkiler sürüyor.

2015 seçimlerinde AKP İstanbul 1’inci Bölge’den milletvekili aday adayı olan Prof. Dr. Melih Bulu’nun Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanması tepki ve tartışma  yarattı.

Boğaziçili öğrenciler sosyal medyada “kayyımrektoristemiyoruz etiketiyle kampanya başlattı. Öğrencilere, birçok üniversitenin öğrencilerinden ve hocalarından da destek geldi.

Öğrencilerin ardından öğretim üyeleri de Melih Bulu’nun atanmasına ilişkin  açıklama yaptılar.

"Boğaziçi Ünversitesi Öğretim Üyeleri" imzasıyla yapılan açıklamada 12 Eylül 1980 askeri darbesinin ardından Boğaziçi Üniversitesi'ne ilk kez kurum dışından bir rektör atandığını belirtildi. Öğretim üyeleri, "Bu durum 2016’dan bu yana ağırlaşarak sürmekte olan, rektör seçimlerini ortadan kaldıran antidemokratik uygulamaların bir devamıdır. Üniversitemizin akademik özerkliğini, bilimsel özgürlüğünü ve demokratik değerlerini açıkça ihlal eden bu uygulamayı kabul etmiyoruz" dedi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: 

*Üniversitelerin herhangi bir kişi ya da kuruluşun etki veya baskısına maruz kalmaması ve siyaset aracı olarak kullanılmaması, bilimsel ve toplumsal gelişim açısından vazgeçilmezdir.

Üniversitelerde karar alma yetkisinin demokratik yöntemlerle seçilmiş kurullarda ve akademik yöneticilerde olması özerklik için şarttır. Rektör, dekan, enstitü müdürü, yüksekokul müdürü, bölüm başkanı gibi akademik yöneticiler atamayla değil seçimle belirlenmelidir.

Üniversitelerin, özerk anayasal kurumlar olarak, akademik programlarını ve araştırma politikalarını öğretim elemanlarınca ve/veya üniversite kurullarınca kararlaştırılarak belirlemesi, bilimsel özgürlüğün ve yaratıcılığın şartlarındandır."

Kategoriler

Güncel