Ermenistan'da Türkiye ürünlerine ambargo yürürlüğe girdi

Ermenistan'ın, daha önce Türkiye'den ithal ettiği 2 bin 250 kalem ürünü artık İran'dan tedarik edeceği açıklandı.

İran Ticareti Geliştirme Örgütü'nden bir yetkili, Ermenistan'ın 2 bin 250 kalem Türk malını İran malları ile değiştireceğini duyurduğunu açıkladı.

İranlı yetkili, "Türkiye'nin yaptırımları nedeniyle, Ermenistan, Türkiye'den ithal edilen 2 bin 250 ürünü İran mallarıyla değiştirmeyi planlıyor" dedi ve bunun İranlı üreticiler için iyi bir fırsat olacağını söyledi. İranlı yetkili, sonraki süreçte Ermenistan’ın hammadde ihtiyacını da İran’dan temin etmesini beklediklerini bildirdi.

Ermenistan yönetimi, Türkiye'nin Azerbaycan Cumhuriyeti'ne verdiği askeri desteğe cevaben, Türkiye ürünlerinin ithalatını altı ay süreyle askıya aldı. Bu yasak 20 Ekim 2020'de kabul edildi ve 1 Ocak 2021'de yürürlüğe girdi. Yasak, bizzat Ermenistan tarafından üretilen malların imalatı için gerekli mal ve malzemeleri içermeyecek şekilde düzenlendi.

Ermenistan Ekonomi Bakanlığı, Türk mallarına yönelik ithalat yasağının fiyatları artırmayacağını çünkü Türk mallarının tüketiminin Ermenistan’da yoğun olmadığını ve hükümetin İran, Beyaz Rusya, Rusya ve Çin gibi ülkelerden gelen mallarla ithal edilen Türk mallarını ikame edebileceğini açıkladı.

Bu haftanın başlarında, İran Dışişleri Bakanı Zarfi ve Ermenistan Dışişleri Bakanı Ara Ayvazyan bir telefon görüşmesinde ikili işbirliği ve bölgesel gündem konularını ele aldı. Armen Press'in haberine göre,  Ayvazyan ve Zarif bölgesel güvenlik ve istikrar hakkında konuştular. Bu bağlamda, yeni bölgesel zorlukların ele alınmasına yönelik işbirliği beklentilerinin ana hatları çizildi.

Ambargo Avrasya Ekonomik Birliği teamülleri uyarınca en fazla altı ay süreyle geçerli olacak. 

(Sputnik, Ermenistan medyası) 

Kategoriler

Diaspora / Ermenistan