Mıkhitaryanlı öğrencilerden Bakan Dinçer'e 1915 ricası

Özel Pangaltı Ermeni İlköğretim Okulu öğrencileri, dün TBMM’yi gezerek Dışişleri Komisyonu Başkanı Volkan Bozkır’ı ziyaret etti. Ardından da Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer tarafından kabul edildiler.


Öğrenciler Dinçer’e, Sosyal Bilimler kitaplarındaki 1915 olaylarına ilişkin ifadelerden şikayetçi olduklarını, çıkarılmasını istediklerini söylediler. Dinçer de okulun öğrenci meclis başkanı Biranda Özyılmaz’dan bu ifadeleri tek tek çıkartarak kendisine göndermesini istedi. Ziyaretle ilgili bilgi veren Özyılmaz, şunları söyledi:

“Milli Eğitim Bakanlığı geçmiş yıllarda azınlık okullarının ve öğrencilerinin yaşadığı sorunlara çözüm buldu. Ermenice Fen ve Matematik kitaplarımız basıldı. Ücretsiz kitap dağıtıldı. Artık kendi okuduğumuz okullarımızda kayıt yaptırabiliyoruz. Bunlar için Bakanımıza teşekkür ettik.

Ancak Sosyal Bilimler kitaplarımızdaki Ermeni olaylarına ilişkin ifadelerin bizi rahatsız ettiğini de ilettik. Kendisi de bizi rahatsız eden ifadelerin neler olduğunu not ederek dosya halinde kendisine vermemizi istedi. İnceledikten sonra konuyla ilgileneceği sözü verdi.

Bazı arkadaşlarımız dersleri daha verimli işleyebilmek için bizlere de tablet bilgisayar verilmesini istedi. Bakanımız, şubat ayında baştılacak pilot projeye azınlık okullarının da dahil edileceğini söyledi. Umarız taleplerimiz gerçekleşir.”

'Azınlık okullarıyla ilgili çalışmaşarımız var'

Ömer Dinçer, Özel Pangaltı Ermen İlköğretim Okulu öğrenci ve öğretmenlerini makamında kabul etti. Dinçer, kabulde yaptığı konuşmada, 'Sizin beni ziyaretinizden çok mutlu oldum. Yaklaşık 15 gün önce, azınlık okullarının yöneticileri ile bir toplantı yaptım. Hem vakıf yöneticileri, hem okul müdürleri ve öğretmenleri vardı. Sorunları onların dilinden ve gözünden dinleme imkânım oldu. Doğrusu sizin ziyaret talebiniz olunca bir de öğrenci gözüyle dinleyim diye düşündüm ama doğrusu bu kadar kalabalık geleceğinizi düşünmemiştim. Kalabalık, renkli, cıvıl cıvıl sizleri görünce mutlu oldum. Bana bugün problemlerinizi rahatlıkla anlatın.' dedi.

Bir gazetecinin, 'Azınlık okullarının yöneticileri ile bir araya geldiğinizi söylediniz. Önümüzdeki dönemde azınlık okullarının sorunları ile ilgili bir çalışma olacak mı?' şeklindeki sorusu üzerine, Dinçer, 'O görüşmeden sonra o gün karşı karşıya kalınan idari problemlerin analizi ve çözümü ile ilgili hazırlık yapmaları konusunda talimat verdim. Onlar bir hazırlık yapıyorlar. O sorunlardan, bizim idari olarak çözebileceğimiz sorunlar varsa onlar için gerekli çabayı göstereceğiz. Zaten, onunla ilgili bir çözüm ya da proje teklifi geldiğinde sizinle paylaşırız.' cevabını verdi.

Özel Pangaltı Mıkhitaryan Ermeni İlköğretim Okulu Müdürü Karekin Barsamyan ise kabulde yaptığı konuşmada, 'Okul olarak 3-4 yılda bir Ankara ziyareti oluyor. Amacımız çocuklar mezun olmadan Ankara'daki tarihi yerleri ve kendileri ile ilgili yerleri onlara tanıtmak. Bu konuda daha kalıcı hatıraların olmasını sağlamak.' diye konuştu.

 

 

 

Kategoriler

Toplum Okullar