Boğaziçi Dayanışması: Mücadelemize devam edeceğiz

Melih Bulu'nun Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile Boğaziçi Üniversitesi'ne rektör olarak atanmasını protesto eden Boğaziçi Dayanışması inisiyatifini oluşturan öğrenciler, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun ‘ideolojik aile’ açıklamasına ve diğer suçlamalara yanıt verdi.

Dayanışmaı'nın sosyal medya hesaplarından yapılan açıklama şöyle: 

“Kayyum kolaycılığıyla tanınan ‘atanmış’ İçişleri Bakanı’nın ithamları Boğaziçi direnişçilerini de aşıp ailelerine, ailelerimize kadar ulaştı. ‘Çocuğunuzun geleceği kaymasın’ gibi tehdit içeren söylemlerini ‘bilgilendirme’ olarak niteleyen Soylu, haklı taleplerimizi savunan ve mücadelemizi destekleyen ailelerimizi hedef gösterip ‘ideolojik’ diyerek etiketliyor.

Hatırlatalım, çizdiğiniz ‘makuliyet’ sınırlarının bir karşılığı olmadığı gibi; tehditlerinizin ve fişlemelerinizin de Boğaziçi direnişini yıldırdığı yok! Siz, ailelerimize iletecek ‘uyarılarınızdan’ önce Boğaziçi direnişinin, işçi direnişlerinin, ‘yaşamak istiyoruz!’ diyen kadınların, LGBTİ+’ların uyarılarını dikkate almaya bakın; bu da sizler için çalan çanlara ilişkin bir ‘bilgilendirme’ olsun!”

‘Demokratik haklarını yılmadan savundukları, haklı mücadelelerinden geri adım atmadıkları için sadece ailelerin değil, yüreklerinde zerre adalet kırıntısı taşıyan her insanın desteğini aldıklarını’ ifade eden öğrenciler şöyle devam etti: “Sizler ise, tarihe karışması uzun sürmeyecek emek düşmanlığının, cinsiyetçiliğin, homofobi-transfobinin bayraktarlığını yapıyor; her hak mücadelesini, haklı mücadeleyi mesnetsiz bir şekilde ‘terörizm’ diye etiketleyerek, halkın usandığı nefret ve tehdit siyasetini sürdürüyorsunuz.

Biliyorsunuz, fakat yine söyleyelim: 

Bir adım geri atmadık, atmayacağız da! Bir kez olsun aşağı bakmadık, bakmayacağız da! Mücadelemize haklı taleplerimize ulaşana dek devam edeceğiz! Biz uzlaşmayacağız, siz geri adım atacaksınız.”

Kategoriler

Güncel