Ne olacak Fatih’in kilisesinin bu hali

Van’daki Yedi Kilise’nin restorasyonu için sahibine ulaşmaya çalışan İl Kültür Müdürlüğü, kimseyi bulamayınca çalışmaya başlayamadı. Kilisenin Fatih Altaylı’ya ait olduğu ortaya çıktı

Taraf gazetesinden Sümeyra Tansel'in haberine göre, Van’ın, Yukarı Bakraçlı köyünde bulunan ve “Yedi Kilise” olarak anılan kilisenin restorasyon işlemleri tapuya takılınca kilisenin ve bulunduğu köyün sahibi olan Hüsamettin Altaylı adlı vatandaşın varisleri aranmaya başlandı. Kilisenin tapusunun Hüsamettin Altaylı’nın torunu, Habertürk gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Altaylı’da olduğu ortaya çıktı. Taraf’ın sorularını yanıtlayan Altaylı, “Evet kilise benim” dedi.

Restorasyon gecikiyor

Geçen yılki depremde hasar gören Yukarı Bakraçlı Köyü’ndeki 200 yıllık Yedi Kilise’yi restore ettirmek isteyen Van İl Kültür Müdürlüğü, çalışmaların başlayabilmesi için Van Tapu Kadastro Müdürlüğü’ne başvurdu. Hüsamettin Altaylı’nın mülkü olarak görünen kilisede restorasyon başlayabilmesi için varislerinin bulunması gerekiyordu. Ancak aradan uzun bir zaman geçmesine rağmen kimseye ulaşılamadı.

Dedemin kilisesi

Anadolu halklarının mimari mirası konusunda çalışmalar yapan, yayıncı Osman Köker’e göre Ermeniler göç ettirildikten sonra kilisenin de içinde yer aldığı köyün tapusu Türk ya da Türkmen olduğu tahmin edilen Hüsamettin Altaylı’ya geçti. İl Müdürlüğü’nün “varisleri bulamıyoruz” açıklamasının gerçekçi olmadığını belirten Köker, “Van’da herkes o köyün bir zamanlar Hüsamettin Altaylı’ya ait olduğunu bilir. Hüsamettin Bey, gazeteci Fatih Altaylı’nın dedesidir. Her gittiğimde kiliseyi biraz daha hasara uğramış görüyorum. Geçen yılki Van depreminde ise giriş kısmı tamamen yıkıldı. Restorasyonun gecikmesi yüzünden, binalar gün geçtikçe geri dönülmez bir biçimde yok olmakta” diye konuştu.

Taraf’ın ulaştığı Fatih Altaylı ise Köker’i doğruladı. “Kilise bana ait” diyen Altaylı, restorasyon için kimsenin kendisine ulaşmadığını belirtti. Altaylı şunları söyledi:

Yapsınlar dursun orada

“Kilisenin tapusu bende. Dedeme aitti orası. Dedemden babama kaldı, babam ölünce de bana kaldı. 40-50 yıl önce dedem oradaki kiliseleri tamir ettirmişti yıkılmasın diye. Bir daha kimse ellemedi, öylece kaldı. Köy de bize ait. Ama ne gidiyorum ne görüyorum, haberim yok. Van’a uzun süredir gitmedim. Bu olaydan da sizin sayenizde haberim oldu.”

Kendisine ulaşılması halinde restorasyon için yasal prosedür neyse ona uyacağını belirten Altaylı, “Beni ne kimse aradı ne de bir şey sordu. Haberim yok, hiçbir şeyden. Ne gerekiyorsa izin veririz. Satın diyorlarsa satarız. Yani ne istiyorlarsa onu yaparız. Kilise orda duruyor, ben ne yapacağım kiliseyi. Yani kiliseyi tamir edecek param da yok benim. Yapsınlar dursun orada” diye konuştu.

Eski adı Yedi Kilise olan Yukarı Bakraçlı Köyü, Fatih Altaylı’nın dedesi Hüsamettin Altaylı’ya ait. Yedi Kilise olarak anılan mabed, içinde beş adet küçük kilisenin bulunduğu bir manastır. Yedi Kilise geçen yıl gerçekleşen ve Van’ın birçok ilçesini yerle bir eden depremde ağır hasar gördü.