Paşinyan erken seçimler için Nisan'da istifa edecek

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, 20 Haziran'da yapılacak erken parlamento seçimleri için önümüzdeki ay anayasa gereği istifa edeceğini açıkladı. Paşinyan, seçimlere kadar başbakan vekili olarak görevini sürdürecek.

Ermenistan'ın Armavir kentinde halkla bir araya gelen Paşinyan, burada yaptığı açıklamada "Erken parlamento seçimlerinin yapılması için Nisan'da istifa edeceğim. Görevi bırakmıyorum. Bu dönemde başbakan vekili olarak göreve devam edeceğim. Eğer onay verirseniz, size öncesinden daha iyi hizmet etmeyi sürdüreceğiz. Aksi halde iktidarı seçtiğiniz kişiye devredeceğiz" dedi.

20 Haziran'da yapılacağı açıklananan seçimlerden önce Ermenistan parlamentosunun lağvedilmesi için Paşinyan'ın istifa etmesi gerekiyor. Eğer vekiller iki oylamada yeni başbakan seçemezse, parlamento kendiliğinden feshedilmiş olacak ve seçimlere gidilecek.

Mart başında başkent Erivan'da taraftarlarının düzenlediği mitingde konuşan Paşinyan, parlamenter sistemden yarı cumhurbaşkanlığı sistemine geçiş konusunda ekim ayında bir referandum yapmayı planladıklarını da duyurmuştu.

Ermenistan muhalefeti ise, Paşinyan'ın iktidardan tamamen el çekmesini sağlamaları gerektiğini düşünüyor.

Ermenistan'da yaklaşık 20 muhalif siyasi gücün temsil edildiği Anavatanı Kurtarma Hareketi'nin Erivan'da düzenlediği mitingde konuşan hareketin sözcüsü İşhan Sagatelyan, "Paşinyan'ın hukuki istifasını fiili istifaya çevirmeli ve iktidardan ayrılmasını sağlamalıyız" diye konuştu.

(Ajanslar, Sputnik)

Kategoriler

Diaspora / Ermenistan