Ayvazyan: Türkiye Ermenistan politikasını gözden geçirmeli

Ermenistan Dışişleri Bakanı Ara Ayvazyan, Parlamento Dış İlişkiler Daimi Komisyonu oturumunda Türkiye ile resmi olarak müzakereler konusuna dair açıklamalarda bulundu.

Ayvazyan  Türkiye ile resmi olarak müzakereler sürdürebilmek için hangi formatın uygulanabileceğinden bilgisi olmadığını ifade etti.

Ayvazyan’ın sözlerine göre Ermenistan defalarca Türkiye ile ilişkilerinin normalleşmesine yönelik girişimlerde bulundu, fakat son olarak Zürih sürecini Türkiye bozdu.

Ayvazyan şöyle konuştu: “Biz düşmanlar aramıyoruz, fakat iki taraflı ilişkilerde karşılıklılık ilkesi çok önemlidir. Beklentimiz Türkiye’nin Ermenistan’a karşı saldırgan politikasının gözden geçirilmesidir.”

İktidardaki “İm Kaylı” (Benim Adımım) grubunun bir üyesi olan Şirak Torosyan, bakana Ermenistan’ın Türkiye’nin saldırgan politikasına karşı bir denge olarak Ermenistan-Yunanistan-Kıbrıs üçlü formatını etkinleştirip etkinleştirmeyeceğini sordu.

Ayvazyan’a göre bu format Ermenistan’ın gündeminde ama Ermenistan barışın bedelini çok iyi bildiği için bölgede düşman aramıyor.

Bakan, “Ermenistan, bölgedeki güvenlik tehditlerini dikkate alarak dış politikasını inşa ederken pragmatik bir yaklaşım geliştirmelidir. Ermenistan’ın tüm sınırları boyunca istikrarlı bir güvenlik ortamı yaratmak için elimizden geleni yapacağız” dedi.

Türkiye basınında Ermenistan Güvenlik Konseyi Sekreteri Armen Grigoryan'ın  bir soru üzerine , “Bölgedeki engeli (ulaşım) kaldıracaksak, bu konudaki yaklaşımımızda belirli düzenlemeler yapmamız gerekiyor. Bu yönde çalışıyoruz” dediği yönünde haberler yayınlanmıştı. Bu haberlere göre  Grigoryan, “Tartışmasız biçimde Türkiye’den hiçbir tehdit gelmediğini iddia etmek doğru olmazdı. Ancak bölgedeki genel süreçler başka olasılıkları da beraberinde getiriyor”  dedi. Sözkonusu haberlere öre Grigoryan, “Engellerin kaldırılması süreci sadece Azerbaycan’la yürütülmemeli, daha geniş bir bölgesel yaklaşım gerekiyor. Bunun için olanakların olduğunu  düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

Ayvazyan bir soru üzerine Grigoryan'ın sözlerinden haberdar olduğunu açıkladı, ancak Ermenistan’ın dış politikasına ilişkin resmi tutumunun Başbakan ve Dışişleri Bakanı tarafından dile getirildiğini söyledi.

Kategoriler

Diaspora / Ermenistan