Konya'da Kürt aileye saldırı: 1 kişi hayatını kaybetti

Mezopotamya Ajansı'nın haberine göre; 20 yıldır Meram ilçesine bağlı Çarıklıköy’de yaşayan aileye 60 kişilik bir grup saldırdı. Olayda 1 kişi hayatını kaybetti. Konva Valiliği ise olayın etnik bir boyutu olmadığını söylüyor.

Ajansın haberine göre saldırıda hayatını kaybeden Hakim Dal'ın kardeşi Hamdi Dal,  "Saldırının Kürt oldukları gerekesiyle yaşandığını" söyledi ve ekledi: “Biz Kürt olduğumuz için bizi istemiyorlardı. Bize ‘buraları satıp gideceksiniz’ diyorlardı. Çevre köylerde yaşayan insanlar da bize baskı yapıyorlardı, buradan gitmemizi istiyorlardı." dedi.

Hamdi Dal şöyle devam etti: "Daha önce de zaman zaman bizi tehdit ettikleri oldu. Gece saatlerinde köyümüzde bulunan boş arazide çobanlar hayvan otlatırken tartışma başladı. Tartışma sonrasında Karahüyük’den en az 60 kişilik bir grup silahlarla geldiler. Önce amcamın oğluna saçma attılar. Biz üç kişiydik ve çoban kavgasını bahane ederek Kürt olduğumuz için keyfi olarak bize saldırdılar. Ağabeyim saldırıda yaşamını yitirdi."

Ajansın haberine göre görgü tanıklarından Mehmet Emin ise aileye yönelik saldırıların ilk olmadığı belirtti: "Daha önce de aileye karşı en az 3 defa saldırı girişiminde bulunuldu. Olayın azmettiricisi de muhtardır. Muhtar köylüleri aileye karşı kışkırtıyordu. Muhtar gözaltına alındı. Onun dışında gözaltına alınan kimse yok."

Meram'da 12 Temmuz günü yine bir aileye aynı grup saldırmıştı. “Biz ülkücüyüz, sizi burada yaşatmayacağız” tehditleriyle saldırı gerçekleştiren ırkçı grup 4’ü kadın olan 7 kişilik aileyi ağır yaralamıştı.

Konya  Valiliği'nden yapılan açıklamada ise olayın etnik bir boyutunun olmadığı belirtildi. Açıklamada,

"21.07.2021 tarihinde ilimiz Meram ilçesi Çarıklar Mahallesinde; 2012 yılından bu yana küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yapan vatandaşlarımızın hayvanlarının, bir başka mahallede ikamet eden vatandaşlarımıza ait tarlalara girmesi nedeniyle, iki mahalle sakinleri arasında tartışma çıkmış, tartışma büyüyerek silahlı, taşlı-sopalı kavgaya dönüşmüştür. 

Bölgeye gelen Jandarma tarafından olayın yatıştırıldığı esnada, hayvan sahiplerinden Hakim Dal kavga esnasında ateşli silahla yaralanmış ve kaldırıldığı Konya Şehir Hastanesinde vefat etmiştir. 

Vefat eden vatandaşımıza Allah'tan rahmet diliyoruz. 

Olay hayvanların mera ve tarlalara zarar vermesi üzerine çıkan husumetten kaynaklanmaktadır. Olayla ilgili çok yönlü adli soruşturma devam etmektedir. 

Söz konusu olay adli bir olay olup, belirli çevrelerce etnik bir kavga şeklinde yansıtılmaya çalışmakta, bu yönde algı oluşturulmaktadır. Bu tür 'provakatif' paylaşımlara ve haberlere itibar edilmemelidir." dendi. 

(Ajanslar, Mezopotamya Ajansı)

Kategoriler

Güncel