Tarihi kilise hayvan barınağı oldu

Van’ın Gevaş İlçesi'ne 83 kilometre uzaklıkta bulunan Anaköy (Xuritis) Köyü'nde bulunan ve Ermenilerden kalma tarihi kiliseler hayvan barınağı olarak kullanılıyor.

Gevaş İlçesi'ne 83 kilometre uzaklıkta bir dönem Ermenilerin yaşadığı Anaköy (Xuritis) Köyü'nde bulunan tarihi kilise yok olmakla karşı karşıya. Bir dönemler din adamlarının eğitildiği tarihi kilise, şuan hayvan barınağı olarak kullanılıyor.

1915'ten sonra boş kalan bu köye Bahçesaray, Cizre ve Eruh'tan göç eden Kürtler yerleşmiş. Ermenilerden kalma tarihi kiliselerin de bulunduğu köyde şimdi sadece 26 hane yaşıyor.

1994 yılında askeri operasyonlar sonucu yakılan köyde evler, ahırlar ve Ermenilere ait tarihi eserler de yakılırken, bakımsız kalan tarihi eserlerin büyük bir bölümü yıkılırken, kalanlar ise köylüler tarafından ahır ve ot toplama yeri olarak kullanılmaya başlandı.

Kilisenin büyük bölümü yıkılmış durumda

Kesme taşlardan yapılan kiliselerde Ermenice yazılar bulunmakta. Öte yandan köyde bulunan kilise ve manastırların içinde ve etrafında din adamlarına ait olduğu sanılan mezarlar bulunuyor.

 

(Dicle Haber Ajansı)