2021 Nobel Barış Ödülü iki gazeteciye verildi

Nobel Barış Ödülü'ne bu yıl 329 aday içinden iki gazeteci, Filipinler'den Maria Ressa ve Rusya'dan Dmitriy Muratov layık görüldü. Ressa aynı zamanda bu yılki Uluslararası Hrant Dink Ödülleri'nin de iki sahibinden biri.

Nobel Ödül Komitesi'nin açıklamasına göre gazeteciler Maria Ressa ve Dmitry Muratov ülkeleri Filipinler ve Rusya'da yürüttükleri 'cesur ifade özgürlüğü mücadeleleri' nedeniyle ödüle layık görüldü. Ödülün 'demokrasinin ve kalıcı barışın önkoşulu olan ifade özgürlüğünün korunmasına yönelik çabalara' verildiği ifade edildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi. 

"Özgür, bağımsız ve gerçeklere dayalı gazetecilik, gücün kötüye kullanılmasına, yalanlara ve savaş propagandasına karşı korumaya hizmet eder. Norveç Nobel Komitesi, ifade özgürlüğünün ve bilgi edinme özgürlüğünün bilinçli bir kamuoyu sağlamaya yardımcı olduğuna inanıyor."
"Demokrasi için çok önemli önkoşullar olan bu haklar, savaş ve çatışmalara karşı koruma sağlar. 2021 Nobel Barış Ödülü'nün Maria Ressa ve Dmitry Muratov'a verilmesi, bu temel hakları korumanın ve savunmanın öneminin altını çizmeyi amaçlıyor."

Nobel kazanan ilk Filipinli olan Maria Ressa, 2012'de yayına geçen haber sitesi Rappler'ın kurucusu. 

Maria Ressa 2021 Uluslararası Hrant Dink Ödülünü'nün de sahiplerinden biri. Ressa'ya ödülü 15 Eylül'de düzenlenen törenle verilmişti.

Dmitry Muratov, Rusya'da araştırmacı gazetecilik sloganıyla 1993'te yayına geçen Novaya Gazeta'nın kurucusu ve genel yayın yönetmeni.

Nobel Barış Ödülü'ne layık görülen üçüncü Rusya vatandaşı olan Muratov'dan önce insan hakları aktivisti Andrei Saharov ve SSCB'nin son lideri Mihail Gorbaçov bu ödülü almıştı.

Kategoriler

Güncel