Mirzoyan: Türkiye yeni ön koşullar öne sürüyor

Ermenistan Dışişleri Bakanı Ararat Mirzoyan, Fransız Le Figaro gazetesine verdiği röportajda, Türkiye'nin ilişkilerin kurulması için yeni ön koşullar öne sürdüğünü söyledi.

Mirzoyan, İkinci Karabağ Savaşı döneminde Türkiye'nin Azerbaycan'a hem siyasi hem de askeri konuda verdiği büyük desteğe ve yabancı paralı asker konuşlandırmasına rağmen Türkiye ile ilişkilerin ön koşulsuz normalleşmesine Ermenistan’ın hazır olduğunu söyledi.

Dışişleri Bakanı Mirzoyan konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı:

"Türkiye'den diyaloğu yeniden başlatmak için olumlu sinyaller aldık, ancak sorun karmaşıklığını koruyor. Ankara yeni koşullar öne sürüyor. Bunların arasında Azerbaycan ile Nahçıvan'ı birbirine bağlayan 'koridor' da var. Bu bizim için tartışma konusu bile olamaz. Devletler, toprakları üzerindeki egemenliklerini koruyup transit sağlayabilmeli. Bölgedeki tüm iletişim yolları yeniden açılmalı."

Mirzoyan, müzakerelere AGİT Minsk Grubu Eşbaşkanlarının himayesinde devam edilmesi gerektiğini vurguladı ve şöyle konuştu:

"Elbette, ihtilafın nihai çözümü konusu gündemde. Ancak bu aşamada sadece savaş esirlerinin serbest bırakılması ve UNESCO da dahil olmak üzere uluslararası örgütlerin, yok olma tehdidi altında bulunan Ermeni tarihi ve kültürel mirasının durumunu izlemesini amaçlayan küçük adımlar atılması konusunda anlaştık. Bu konudaki örnek, savaş sırasında SİHA’lar kullanılarak Şuşi'deki Ermeni Surp Amenapırgiç Kilisesi'nin (Kutsal Kurtarıcı Katedrali) bombalanmasıdır. Karabağ'ın yaklaşık 1.500 kültürel anıtı ve 19.000 müze örneği şu an tehlikede.”

Öte yandan Ermenistan Dışişleri Bakanlığı Basın Sözcüsü Vahan Hunanyan Yeravan’ın Ermenistan-Türkiye ilişkilerinin normalleşmesi için arabuluculuk yapmak için Moskova’ya başvurduğunu açıkladı. Hunanyan, Rusya dahil olmak üzere bir kaç ülkenin Ermeni-Türk ilişkiler adına arabuluculuk  yapmaya hazır olduğunu belirtmiş olduğunu hatırlatarak Ermenistan’ın bu konuda Kremlin’e başvurduğunu ifade etti.

Hunanyan “Biz önkoşulsuz olarak Türkiye ile ilişkilerimizi normalleştirme süreci başlatmaya hazır olduğumuzu Rusya’ya ilettik. Böyle bir süreç başladığı takdirde elbette bilgi vereceğiz” dedi.

(Ermenihaber.am)

Kategoriler

Güncel